Rozpoznanie ostrego zespołu wieńcowego. Analiza wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego
Zgłoszenie bólu w klatce piersiowej
Zgłoszenie samego bólu w klatce piersiowej bądź bólu w klatce piersiowej z dodatkowymi objawami jest zawsze przyjmowane przez dyspozytorów medycznych. W tej części artykułu przeanalizowano, ile spośród wszystkich wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego dotyczyło zgłoszeń do bólu w klatce piersiowej i co w efekcie rozpoznano u pacjenta. Na 92 198 wyjazdów 4410 dotyczyło bólu w klatce piersiowej, co stanowi 4,7% wszystkich wyjazdów. W prawie 16% wezwań rozpoznano ostry zespół wieńcowy (I-21, analiza OZW w dalszej części artykułu). Najwięcej (42,8%) rozpoznań przez załogę karetki stanowiło R-07, czyli ból w klatce piersiowej i gardle. Reszta rozpoznań została przeanalizowana na ryc. 3.
Przeanalizowano 926 ostrych zespołów wieńcowych (pacjenci w efekcie trafili na oddział hemodynamiki), które rozpoznano przez ZRM w ciągu 1,5 roku.
U 453 pacjentów (48,9% wszystkich OZW) występował główny objaw: ból w klatce piersiowej o charakterze uciskowym. U 102 chorych, co stanowiło 11% wszystkich OZW, zespół ratownictwa medycznego wyjechał do zasłabnięcia, duszności, kołatania serca, wysokiego ciśnienia, zawrotów głowy oraz złego samopoczucia. Na ryc. 4 przedstawiono wnikliwie najczęstsze objawy występujące w OZW, które są zgłaszane dyspozytorowi medycznemu.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”