Rozpoznanie ostrego zespołu wieńcowego. Analiza wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Rozpoznanie ostrego zespołu wieńcowego. Analiza wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego

Analiza ostrych zespołów wieńcowych

Definicja ta ukształtowała się w latach 80. XX wieku i została podzielona ze względu na patogenezę powstania zawału mięśnia sercowego oraz w zależności od kryteriów oceny. Najczęstszą przyczyną zawału mięśnia sercowego jest zamknięcie naczynia wieńcowego przez pęknięcie blaszki miażdżycowej i wtórny zakrzep.

Podstawą do rozpoznania tego schorzenia, a zarazem pierwszym badaniem jest wykonanie podczas wizyty przez ratownika bądź lekarza elektrokardiografii. Ze względu na dostępność i szybkość badania EKG można w niedługim czasie zinterpretować, z jakim rodzajem OZW zespół ratownictwa ma do czynienia. W przypadku gdy pierwszy zapis nie jest czytelny, należy po kilku minutach wykonać następny. Elektrokardiograficznie można rozpoznać OZW jako zawał mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (tzw. STEMI – ST elevation myocardial infarction), zawał mięśnia serca bez uniesienia ST (NSTEMI) lub dusznicę bolesną niestabilną (unstable angina).

Najczęstszymi objawami świeżego niedokrwienia mięśnia serca są:

  • uniesienia odcinka ST w określonych odprowadzeniach charakterystycznych [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy