Serce na wakacjach
Cechy niestabilności według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego to:
- omdlenie,
- ostry obrzęk płuc,
- trwające niedokrwienie mięśnia sercowego,
- objawowe niedociśnienie tętnicze,
- wstrząs kardiogenny (11).
Jeżeli niestabilny:
W przypadku migotania przedsionków z szybką odpowiedzią komór u osób niestabilnych należy wykonać zsynchronizowaną kardiowersję elektryczną po wcześniejszej sedacji pacjenta. Wytyczne ERC 2021, jak i ESC 2020, dotyczące diagnostyki i leczenia migotania przedsionków, nie podają konkretnej wartości energii kardiowersji elektrycznej.
Synchronizowana kardiowersja elektryczna przeprowadzona u pacjentów z pierwszym w życiu wystąpieniem epizodu migotania przedsionków cechuje się wysoką skutecznością. Wynika to z tego, że w przeciwieństwie do pacjentów z długo trwającym AF, nie doszło jeszcze do niekorzystnego remodelingu struktur przedsionków. Wytyczne ESC dotyczące leczenia migotania przedsionków zalecają, aby w przypadku wykonywania pilnej kardiowersji elektrycznej podać pacjentom leki przeciwkrzepliwe, jeśli ich nie zażywają. Jednym z leków wymienionych w tych wytycznych jest heparyna niefrakcjonowana, którą mogą samodzielnie podawać ratownicy medyczni. Leki przeciwkrzepliwe, w tym wspomniana heparyna, mają liczne przeciwwskazania, co będzie miało wpływ na podjęcie decyzji o podaniu lub odstąpieniu od podaży tego leku u konkretnego pacjenta (11, 13).
Amiodaron jest lekiem dopuszczonym do stosowania w przypadku obecności cech niestabilności hemodynamicznej. Celem podaży tego leku jest doraźna kontrola częstości rytmu serca. Należy podkreślić, że podaż amiodaronu ma niższą klasę zaleceń niż kardiowersja elektryczna (11).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”