Silver Trauma – specyfika urazów u osób w wieku podeszłym w praktyce SOR i ZRM
Urazy klatki piersiowej i narządu ruchu
Kolejnymi częstymi urazami u osób w wieku podeszłym są urazy klatki piersiowej, a w szczególności złamania kręgosłupa i żeber (łącznie około 33%). Złamania żeber powstają przy słabszym urazie niż u młodszych osób, a ponadto nieraz są to złamania wielu żeber, częściej też towarzyszy im stłuczenie płuc. Złamania kręgosłupa najczęściej obejmują dolny odcinek kręgosłupa piersiowego i kręgosłup lędźwiowy.
Na kolejnym miejscu plasują się urazy narządu ruchu. Wśród najczęstszych złamań dominuje złamanie nasady dalszej kości promieniowej. Złamania w obrębie kończyny górnej najczęściej kwalifikują się do leczenia zachowawczego, a wyniki leczenia są zadawalające.
Złamania w obrębie miednicy i kończyn dolnych w większości przypadków są wskazaniem do hospitalizacji. Dominującymi urazami są złamanie szyjki kości udowej oraz załamania przezkrętarzowe. Większość pacjentów z tego powodu jest kwalifikowana do leczenia operacyjnego. Stabilne złamania miednicy leczy się zachowawczo.
Diagnostyka pacjentów w podeszłym wieku
Diagnostyka urazów u pacjentów w wieku podeszłym nierzadko nastręcza wielu trudności klinicznych. Starsi ludzie często wieczorami bywają nielogiczni, majaczący, czasem nie pamiętają też, co się stało i negują jakiekolwiek dolegliwości. Czasem podają też wywiad całkowicie przeciwny do tego, co się stało, np. twierdząc, że nie mogą kończyną w barku ruszać już od miesięcy, podczas gdy do złamania doszło przed godziną. Wskazana jest więc nie tylko cierpliwość podczas zbierania wywiadu, ale też korelowanie go z wywiadem od rodziny.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”