„Skutki uboczne leków? A kto by o nich czytał?!” ‒ kilka słów o złośliwym zespole neuroleptycznym - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

„Skutki uboczne leków? A kto by o nich czytał?!” ‒ kilka słów o złośliwym zespole neuroleptycznym

Każdy z nas przyjmował w swoim życiu różne leki. Mniej lub bardziej zdajemy sobie sprawę z faktu, że każdy, nawet najbezpieczniejszy lek, ma szereg możliwych skutków ubocznych. Mogą być one błahe, jak np. ból brzucha, ale mogą również stanowić realne zagrożenie życia lub zdrowia, takie jak złośliwy zespół neuroleptyczny (ZZN). Zespół ten jest powikłaniem farmakoterapii neuroleptykami, jednak mogą go również spowodować inne leki, powszechnie stosowane, jak np. leki przeciwpadaczkowe czy leki narkotyczne, również te występujące w ZRM-ie typu P. Złośliwy zespół neuroleptyczny może być także spowodowany przez odstawienie leków przeciwprakinsonowskich, dlatego ważne jest, aby zabierając pacjenta do szpitala, pamiętać również o tym, by zabrać jego leki. Jak się objawia ZZN? Dlaczego jest tak niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta? Co może na niego wskazywać i jak postępować z pacjentem w ramach pomocy przedszpitalnej? Odpowiedzi na powyższe pytania zostały zawarte w artykule.

Słowa kluczowe
złośliwy zespół neuroleptyczny, ZZN, psychiatria, neurologia, farmakologia, leki neuroleptyczne

Dziś, kiedy zaburzenia psychiczne dotyczą 38,2% ludności Unii Europejskiej rocznie (co daje wynik 164,8 mln ludzi), do historii winny odejść stwierdzenia, jakoby wizyta u psychiatry była niesamowitym wstydem, a przyjmowanie leków przez niego zapisanych z góry skazywało osobę, która je przyjmuje, do znanej z wielu sensacyjnych filmów grupy niebezpiecznych dla siebie i otoczenia psychopatów. W Polsce z pomocy specjalistów z dziedziny psychiatrii korzysta rocznie 7,5 mln Polek i Polaków.

Problemy natury psychicznej coraz częściej dotykają również dzieci i młodzież. A co gorsza – w tej grupie społecznej można mówić już o istnej epidemii zaburzeń psychicznych, gdyż mogą one dotyczyć już nawet co piątej młodej osoby! Zaburzenia mają różny charakter, przez co różne muszą być także psychoterapie. Jedną z metod terapeutycznych jest farmakoterapia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.