Śmigłowce LPR będą transportować pacjentów z Covid-19 - ratownicy24.pl

Śmigłowce LPR będą transportować pacjentów z Covid-19

śmigłowce LPR
Fot.: iStock

Śmigłowce LPR będą brały udział w alokacji pacjentów z Covid-19. W związku z dużą skala zakażeń koronawirusem w woj. śląskim, osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego będzie pełnić w tym rejonie 24-godzinne dyżury.

Od czwartku, 1 kwietnia, osiem śmigłowców LPR pełni 24-godzinne dyżury. Ma to związek z relokacja pacjentów chorych na Covid-19 z woj. śląskiego, gdzie obecnie panuje najtrudniejsza sytuacja epidemiczna.

Informację o zaangazowaniu LPR przekazał dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, prof. Robert Gałązkowski, który w środę uczestniczył w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Udział w spotkaniu brał również przebywający w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Decyzje o przygotowaniu planu alokacji pacjentów zapadły już w zeszłym tygodniu. Początkowo te plany miały dotyczyć tylko woj. śląskiego, ale w trakcie podjęliśmy decyzję, że taki plan ma być przygotowany na całą na całą Polskę, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak pandemia i zakażenia będą się w kolejnych dniach rozwijały i ryzyko może wystąpić w każdym miejscu – mówił Robert Gałązkowski.

W przygotowanym planie przyjęto zasadę, że w pierwszej kolejności pacjenci przewożeni są karetkami do najbliższych szpitali w sąsiednich województwach, które dysponują wolnymi miejscami. Jeżeli sytuacja przekroczy możliwości ościennych województw, mamy do dyspozycji – na podstawie dyspozycji MON – 2 samoloty CASA i 9 śmigłowców służb poszukiwawczo-ratowniczych WP – zapewnił dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Śmigłowce LPR podczas relokacji pacjentów zakażonych koronawirusem są koordynowane przez centrum operacyjne LPR.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.