Stan padaczkowy u dzieci – postępowanie przedszpitalne
Uogólniony stan padaczkowy u dzieci to bardzo poważny stan zagrożenia życia, wymagający niezwłocznej interwencji. Stan padaczkowy określany jest jako pojedynczy, nieprzerwany napad trwający dłużej niż 5 minut, lub seria następujących po sobie napadów bez powrotu do stanu wyjściowego. W niniejszej pracy zaprezentowano przypadek dziewczynki z porażeniem mózgowym, u której wystąpił stan padaczkowy, oraz postępowanie Zespołu Ratownictwa Medycznego.
Słowa kluczowe
stan padaczkowy, objawy toniczno-kloniczne, napad padaczkowy
Stan padaczkowy u dzieci definiowany jest jako nawracające napady padaczkowe, pomiędzy którymi nie ma całkowitej normalizacji funkcji komórek nerwowych i powrotu homeostazy w mózgu. Występowanie stanu padaczkowego w ogólnej populacji wynosi 10-41 przypadków na 100 tys./rok. Częstość występowania stanu padaczkowego u dzieci przekracza 10%. Najczęściej występuje on u małych dzieci poniżej 2 r.ż. (40% przypadków). Ponad 90% stanów padaczkowych występujących u dzieci to stany drgawkowe. Średnio u 10-25% dzieci należy się spodziewać przynajmniej jednego epizodu stanu padaczkowego. Całkowita śmiertelność wynosi ok. 20% (6).
Analiza przypadku
Podstawowy Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany do dziewczynki w wieku 7 lat. W wywiadzie: „W dniu dzisiejszym drgawki, utrudniony kontakt, dziecko z porażeniem mózgowym”. Miejsce docelowe oddalone od miejsca stacjonowania ZRM o ok. 12 km. Czas dojazdu: 9 minut. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia dziewczynka leżała na łóżku w pozycji na wznak, nieprzytomna, w stanie drgawkowym. Z relacji rodziców wynikało, że drgawki i brak kontaktu słownego występują od bliżej nieokreślonego czasu, gdyż stan ten zaobserwowano chwilę po przebudzeniu. Pacjentka z mózgowym porażeniem dziecięcym, spastyka kończyn, bez alergii. Leków na stałe nie przyjmuje. Epizod drgawek pierwszy raz w życiu – nie zdiagnozowano padaczki do tej pory. Bez urazów. Waga: ok. 20 kg.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”