Stany naglące w neurochirurgii dzieci: urazy czaszkowo-mózgowe - Strona 8 z 9 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Stany naglące w neurochirurgii dzieci: urazy czaszkowo-mózgowe

Jak można zauważyć, leczenie w przypadku braku lub nienależytego zabezpieczenia dróg oddechowych może znacznie obciążać pacjenta. Stąd zrozumiałe jest intubowanie, szczególnie na czas transportu, pacjentów podejrzanych o IICP jako strategię profilaktyki przed ryzykiem aspiracji i rozwinięcia zachłystowego zapalenia płuc.

W ratownictwie medycznym wciąż nierozwiązaną kwestią pozostaje intubacja pacjenta w każdych warunkach pogorszenia wydolności układu oddechowego. Zgodnie z Ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (PRM) i aktami jej towarzyszącymi ratownik medyczny nie może podejmować intubacji dotchawiczej, kiedy u pacjenta nie doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Nie jest on również uprawniony do stosowania leków krótko znieczulających ogólnie i zwiotczających. Tylko ZRM typu specjalistycznego, posiadające w składzie lekarza systemu PRM, mogą podejmować intubację dotchawiczą w każdych warunkach, we wspomnianej wcześniej strategii farmakologicznej. Niestety ZRM typu specjalistycznego stanowią tylko około 30% wszystkich zespołów systemu PRM.

Opcjonalne postępowanie stanowią metody alternatywnego zabezpieczenia dróg oddechowych poprzez przyrządy nadgłośniowe, takie jak rurka krtaniowa bądź maska krtaniowa. Ich użycie jest proste, jednakże może [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy