Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie

Objawy mogące świadczyć o zaburzeniach w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego u dzieci z zaimplantowaną zastawką

Grupy wiekowe, w których można rozpatrywać omawiane tu objawy, należy podzielić na niemowlęta i dzieci starsze (będące komunikatywne pod względem możliwości zebrania wywiadu dotyczącego samopoczucia i dolegliwości bólowych). Tab. 1 przedstawia objawy stabilne oraz te wymagające pilnej konsultacji neurochirurgicznej u dzieci z podziałem na niemowlęta oraz dzieci starsze. W obu przypadkach dotyczą one stopniowego narastania ICP.

NAR_2_21_wiedza_w_praktyce_STANY_NAGLACE_W_NEUROCHIRURGII_DZIECI_TAB_1
Tab. 1. Objawy mogące świadczyć o zaburzeniach w przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego u dzieci z zaimplantowaną zastawką; źródło: opracowanie własne

Zasada działania zastawek i ich rodzaje

Zastawki regulujące ciśnienie PMR dzieli się przede wszystkim ze względu na miejsce, do którego drenowany jest płyn mózgowo-rdzeniowy. Można też podzielić te urządzenia pod względem zasady ich działania na zastawki o stałym ciśnieniu otwarcia i zastawki o regulowanym ciśnieniu otwarcia – po implantacji za pomocą urządzenia nastawczego przykładanego przez skórę można regulować pracę zastawki (mechanizm regulujący zazwyczaj znajduje się pod skórą w okolicy małżowiny usznej). Układ drenujący zbudowany jest z drenu z tworzywa sztucznego oraz z samej zastawki, otwierającej się, kiedy PMR w układzie komorowym uzyska dane ciśnienie. Sam proces implantacji zastawki jest ostatnim na drodze leczenia wyjściowej przyczyny wzrostu ciśnienia PMR i postępującego wodogłowia. W pierwszej kolejności leczenie rozpoczyna się (o ile uchwytna jest przyczyna) od eliminacji elementu wyjściowego, który spowodował zaburzenie w absorpcji lub przepływie płynu mózgowo-rdzeniowego, czyli usunięcia guza mózgu, podjęcia leczenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub innych przyczyn wymienionych w poprzednich akapitach. W dalszej kolejności po operacji pierwotnej obserwuje się pacjenta i w badaniach obrazowych (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) ocenia się układ komorowy i cechy narastania wodogłowia. Często samo usunięcie pierwotnej przyczyny daje trwały efekt w postaci udrożnienia przepływu PMR. Jeżeli jednak nie udaje się przywrócić fizjologii w tym kroku, jako kolejną czynność można podjąć próbę leczenia endoskopowego, np. ETV – endoskopowej wentrykulostomii trzeciej komory mózgu, która polega na wytworzeniu w niej otworu umożliwiającego przepływ PMR. Również dla części pacjentów ta operacja jest wystarczająca, aby przywrócić właściwy przepływ PMR i jego wchłanianie. Ostatnią próbą na drodze leczenia wodogłowia po wyczerpaniu dwóch powyższych kroków jest implantacja układu drenującego wraz z zastawką. Droga przebiegu drenu wiedzie od układu komorowego mózgu, w stronę potylicy, kolejno pod skórą (najczęściej dren jest wyczuwalny za uchem), następnie do otrzewnej (najczęstszy sposób) bądź do prawego przedsionka serca.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.