Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie - Strona 4 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie

W przypadku realizacji przez ZRM wyjazdu do dziecka z implantowanym układem drenującym warto zwrócić uwagę na patologie wskazujące na nieprawidłową jego pracę. Oczywiście im młodsze jest dziecko, tym trudniej będzie ustalić jego objawy, ponieważ cechy pogłębiającego się, ale jeszcze niekrytycznego problemu z układem drenującym mogą obejmować ból i zawroty głowy, zmęczenie i osłabienie. Stąd warto rzetelnie zebrać wywiad od rodziców/opiekunów, zwracając uwagę na rozdrażnienie dziecka, zaburzenia przytomności i kontaktu oraz sposób jego zachowania w porównaniu z czasem wcześniejszym.

NAR_2_21_wiedza_w_praktyce_STANY_NAGLACE_W_NEUROCHIRURGII_DZIECI_RYC_3
Ryc. 3. Obraz uzyskiwany po przyłożeniu głowicy liniowej do zamkniętej powieki oka (po lewej) oraz wizualizacja granic
nerwu wzrokowego i osłonek nerwu wzorkowego;
źródło: archiwum własne autora w ramach projektu naukowego nr KNW-2-O52/D/8/N

W całości obrazu klinicznego warto zwrócić uwagę na wszystkie objawy mogące świadczyć o zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym w obrębie triady Cushinga, a więc: wartość ciśnienia tętniczego krwi (CTK), częstość akcji serca oraz patologie układu oddechowego w postaci oddechu Cheyne’a-Stokesa czy Biota (terminy dla przypomnienia wyjaśniono wcześniej). Warto także przypomnieć o bezwzględnym badaniu CTK u pacjenta pediatrycznego. W celu rzetelnego wykonania tej czynności należy na pokładzie ambulansu mieć komplet mankietów, które można dostosować do pacjentów różnych grup wiekowych (jak wiadomo, pomiar CTK niewłaściwie dobranym mankietem wykaże nierzetelne wyniki, których powielanie może być powodem błędów w postępowaniu ZRM i kierowaniu pacjentów do nieodpowiednich obszarów SOR-u czy szpitali bez odpowiednich dla potrzeb pacjenta oddziałów specjalistycznych). Każdy z pacjentów podejrzewanych o wodogłowie lub z jego rozpoznaniem jest regularnie kontrolowany przez specjalistów neurochirurgii, szczególnie jeżeli posiada implantowany układ drenujący.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.