Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie - Strona 5 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Stany naglące w neurochirurgii dzieci – wodogłowie

NAR_2_21_wiedza_w_praktyce_STANY_NAGLACE_W_NEUROCHIRURGII_DZIECI_RYC_5
Ryc. 5. Badanie TK głowy u pacjenta pediatrycznego
z bólem głowy i wymiotami – widoczne: A – guz mózgu, B – strefa obrzęku wokół guza mózgu; źródło: archiwum własne autora w ramach projektu naukowego nr KNW-2-O52/D/8/N

Badanie jest proste i szybkie do wykonania. Zalecane jest stosowanie się do zaleceń European Federation of Societies for Ultrasound in Medicine and Biology, ograniczając czas badania do niezbędnego minimum, wykorzystując przy tym indeks mechaniczny (MI) ultradźwięków nieprzekraczający 0,3.

Podsumowanie

Kontakt ZRM z pacjentem pediatrycznym diagnozowanym lub leczonym z powodu wodogłowia będzie należał do rzadkości. Jednakże w niniejszej pracy przedstawiono cały proces podejmowania żmudnego i często wielomiesięcznego leczenia mającego na celu poprawę jakości życia dzieci dotkniętych tego typu schorzeniami. W wielu przypadkach życie dziecka i jego sprawność są wynikiem wielu badań i ryzykownych zabiegów neurochirurgicznych, które ratowały życie tych pacjentów, ale miały także wymierne skutki w postaci zaangażowania czasu, pracy i umiejętności wielu osób ze środowiska medycznego. Biorąc pod uwagę te czynniki, warto wzbogacać swoją wiedzę również o tak rzadkie sytuacje, jakimi zapewne są wyjazdy ZRM-u do pacjentów pediatrycznych z zaimplantowanym układem drenującym. Naszym obowiązkiem jest dostrzeżenie niepokojących objawów, które mogą być wskaźnikiem rozwijającego się stanu nagłego mogącego przekreślić wszystkie dotychczasowe wysiłki podjęte w celu ratowania życia małych pacjentów. Wdrożenie w odpowiednim czasie interwencji i poprawiających działanie układu drenującego może uchronić pacjenta pediatrycznego przed reoperacją i dodatkowym obciążeniem jego zdrowia. Powyższe działania mogą się rozpocząć właśnie na etapie medycznych czynności ratunkowych, kiedy ZRM wysnuje podejrzenie zwiększającego się ciśnienia wewnątrzczaszkowego na podstawie objawów opisanych powyżej, które pozostaną w pamięci ratowników medycznych, lub w przypadku dostępności innych procedur diagnostycznych, np. za pomocą USG. Wszystko musi rozpocząć się od chęci naszego środowiska do poszerzania wiedzy i rozwoju własnych umiejętności.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.