Stany zagrożenia życia u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Stany zagrożenia życia u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową

Ratownik medyczny w swojej pracy zawodowej spotyka się z różnorodnością przypadków medycznych. Występujące stany zagrożenia życia u chorego z zaawansowaną chorobą nowotworową wymagają wdrożenia skutecznych decyzji terapeutycznych opierających się na prawidłowej ocenie klinicznej objawu, rozpoznaniu prawdopodobnej przyczyny oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia. W artykule omówiono najczęstsze stany nagłe u pacjenta cierpiącego na zaawansowany nowotwór: duszność, ból, napad drgawek, zespół żyły głównej górnej, zespół wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, zespół ucisku rdzenia kręgowego.

Słowa kluczowe: stany zagrożenia życia, zaawansowana choroba nowotworowa, opieka paliatywna

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce oraz są główną przyczyną przedwczesnej umieralności (przed 65. rokiem życia). Stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny naszego społeczeństwa. Struktury zachorowań i zgonów są podobne, natomiast nowotwory o złym rokowaniu mają większy udział w przypadku zgonów.

Stany zagrożenia życia u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową - epidemiologia

Sytuacja ta jest dobrze widoczna w populacji kobiet, w przypadku których liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych płuca (16%) jest od kilku lat wyższa w porównaniu do nowotworów piersi (14%). Analizując zachorowania, można zauważyć, że częstość występowania nowotworów piersi (22%) jest zdecydowanie większa niż nowotworów płuca (9%). W ostatnich latach nastąpiła pozytywna zmiana w zachowaniach prozdrowotnych u mężczyzn (zmniejszenie palenia tytoniu), co przełożyło się na utrzymujący się spadek zachorowań i zgonów na nowotwory płuca w tej grupie. W 2013 r. najczęściej rejestrowanym nowotworem u mężczyzn był nowotwór złośliwy płuca (18,7%), natomiast u kobiet nowotwór złośliwy piersi (21,9%). Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn dominowały zgony z powodu raka płuca (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.