Statystyki Państwowego Ratownictwa Medycznego
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi statystyki Państwowego Ratownictwa Medycznego, w których uwzględnia m.in. zestawienie liczby zgłoszeń na numer 112. Ostatnie opublikowane dane dają do myślenia.
Jak pokazują statystyki Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tygodniu od 2 do 8 listopada telefonów przekazanych do PRM było ponad 65 tys. W przedostatni tydzień października było to niecałe 64 tys. W poprzednich tygodniach średnia utrzymywała się na poziomie 50 tys. zgłoszeń. Jak te dane wyglądają w skali miesiąca? We wrześniu liczba zgłoszeń wyniosła ok. 213 tys., czyli ok. 53 tys. na tydzień.
Ministerstwo Zdrowia w odniesieniu do sytuacji w służbie zdrowia opublikowało swoje stanowisko, w którym zaznacza, że niedopuszczalne jest zostawienie pacjenta przed drzwiami szpitala. Są przepisy, które penalizują odmowę przyjęcia przez szpital osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Dalej możemy przeczytać: Wiadomo jednak, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej w warunkach przeciążenia szpitali i zespołów ratownictwa medycznego priorytetem jest zapewnienie pomocy medycznej pacjentom. Po pierwsze, obowiązuje nadal zasada, że pacjent jest przewożony przez zespół ratownictwa medycznego do najbliższego SOR lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego, właściwego ze względu na stan chorego. Dyspozytor medyczny ma możliwość i obowiązek monitorowania dostępnych miejsc w szpitalach i powinien kierować zespoły tam, gdzie takie miejsca się znajdują.
Ministerstwo Zdrowia zwróciło również uwagę na wsparcie dla zespołów ratownictwa medycznego oraz dyspozytorów medycznych w postaci wojewódzkiego koordynatora ratownictwa medycznego, którego zadaniem jest m.in. rozstrzyganie sporów dotyczących przyjęcia przez szpital osoby w stanie nagłym.
Źródło: https://businessinsider.com.pl/