Strajk pielęgniarek i położnych - ratownicy24.pl O tym się mówi

Strajk pielęgniarek i położnych

Strajk pielęgniarek
fot. tvn24.pl/MarcinBielecki

Jest to strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych z około 40 szpitali w całej Polsce przeciwko obecnym warunkom pracy i płac.

Podstawą do strajku jest ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Nie gwarantuje ona stabilnych zasad wzrostu płac. Protesty odbyły się m.in. w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie czy Krakowie.

Jak zapewniają protestujące sytuacja covidowa się uspokoiła. Natomiast pracy w szpitalach wciąż jest bardzo dużo, przy jednocześnie zbyt małej liczbie pielęgniarek. Młode osoby nie decydują się na pracę w tym zawodzie z powodu niegodziwych zarobków. Zdaniem Krystyny Ptok, przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, sytuacja wygląda tak mimo licznych sygnałów od członków organizacji związkowej w sprawie pogorszenia warunków pracy oraz trwające od dłuższego czasu stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego.

Strajkujące przekonują, że wciąż mają siłę, żeby walczyć. Obecna sytuacja nie pozwala im na inne wyjście, większość z nich w ciągu roku nie wykorzystały urlopu, ponieważ nie miały takiej możliwości.

Wieloletni dyrektor Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi prof. Piotr Kuna potwierdza, że należy zwrócić uwagę na postulaty strajkujących. W jego ocenie jeżeli chcemy mieć pielęgniarki w polskim systemie zdrowia, niezbędne będą podwyżki. Dodatkowo podkreśla, że w Polsce spada liczba tych pracowników.

źródło: rmf24.pl

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.