Strażak zamiast ratownika? - ratownicy24.pl O tym się mówi

Strażak zamiast ratownika?

Strażak zamiast ratownika?
fot.istockphoto.com

Strażak w karetce pogotowia w zastępstwie za ratownika medycznego. Trwa protest medyków, a Ministerstwo Zdrowia angażuje straż pożarną, aby zapewnić obsadę w ambulansach.

Ratownicy składają wypowiedzenia albo biorą zwolnienie lekarskie. Codziennie kolejne zespoły nie stawiają się do pracy. W Warszawie zabrakło obsady blisko połowy ambulansów.

Natomiast Ministerstwo Zdrowia wciąż zapewnia, że system ratownictwa medycznego jest stabilny, a dialog z medykami trwa. Tymczasem Adam Niedzielski w swojej wypowiedzi powiedział, że resort angażuje ratowników ze straży pożarnej, aby zapewnić obsadę karetek pogotowia.

Zamiast ratowników medycznych – strażacy

Do słów Ministra Zdrowia odniósł się Krzysztof Bukiel – przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Skomentował je na Twitterze, pisząc „Zamiast ratowników medycznych – strażacy, zamiast chirurgów – przyuczeni opiekunowie medyczni, zamiast internistów – felczerzy… Tylko minister Niedzielski jest nie do zastąpienia”.

W dalszej dyskusji dodał również, że w straży pożarnej nie ma ratowników medycznych. Natomiast strażacy posiadają jedynie podstawowe umiejętności prowadzenia RKO.

Ogólnopolski protest medyków

11 września w Warszawie odbędzie się strajk m.in. lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych z całego kraju. Przewiduje się, że weźmie w nim udział nawet kilkanaście tysięcy osób.

Głównym żądaniem protestujących jest spotkanie z premierem oraz spełnienie pięciu postulatów:

  • wzrostu nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości 8 procent PKB,
  • podwyżek wynagrodzeń,
  • zwiększenia liczby pracowników, którzy pracują w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE,
  • podwyższenia jakości świadczeń dla pacjentów,
  • a także zwiększenia liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawy dostępności pacjenta do nich.

Po zakończeniu protestu ma powstać białe miasteczko medyków.

źródło: www.rynekzdrowia.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.