Syntetyczne kannabinoidy − postępowanie w zatruciu dopalaczami
Postępowanie
Ze względu na różnorodność składu mieszanek, a tym samym efektów, które wywołują, stosuje się głównie leczenie objawowe. Brakuje swoistych odtrutek, a także występują duże trudności w różnicowaniu z innymi narkotykami, zwłaszcza że SC są często mieszane z innymi środkami.
- Pomocna może być ocena szerokości źrenic, szczególnie jeśli chodzi o mieszanie z syntetycznymi analogami opioidów. Jeśli osoba po zażyciu SC ma szerokie źrenice, może to świadczyć o zażyciu substancji z „rodziny” MDMB, które zwiększają wyrzut serotoniny w organizmie. W przypadku szpilkowatych źrenic można wykonać próbę naloksonową. Podaż naloksonu w standardowej dawce w żaden sposób nie pogorszy stanu poszkodowanego, a pomoże w ewentualnym wykluczeniu lub potwierdzeniu zawartości opioidów w mieszance (lub jednoczesnego stosowania opioidów z SC). Należy jednak zachować ostrożność w stosowaniu naloksonu w przypadku, kiedy mamy do czynienia z osobą uzależnioną od opioidów.
- W przypadku wystąpienia bradypnoe lub całkowitej depresji układu oddechowego przy zachowanym krążeniu i obecności bardzo wąskich źrenic, w pierwszej kolejności warto zastosować próbę naloksonową, bo prawdopodobnie depresja oddechowa jest spowodowana dodatkiem któregoś z syntetycznych opioidów. Droga podaży zależy od umiejętności personelu i warunków, jakie panują w obecnej sytuacji. W celu osiągnięcia maksymalnie szybkiego czasu działania zaleca się podaż dożylną, pierwsza dawka wynosi od 400 ug do 2 mg. W przypadku osób nadużywających opioidów, u których jest problem z zapewnieniem dostępu dożylnego, aby zminimalizować czas do podaży naloksonu, zaleca się podaż podskórną, również dawka od 400 ug do 2 mg lub podaż donosową w postaci sprayu, gdzie dawka wynosi łącznie 2 mg (po 1 mg do każdego przewodu nosowego) (6).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”