Szkolenie na WUM. Jak postępować z pacjentami urazowymi?
Eksperci medycyny ratunkowej oraz chirurdzy z USA przeprowadzili na WUM szkolenia z zaawansowanych procedur postępowania z pacjentami urazowymi. Wzięli w nich udział specjaliści z Polski i Ukrainy. Natomiast teraz uczestnicy szkoleń sami przeprowadzą na terenie Ukrainy szkolenie z tego zakresu.
W Zakładzie Ratownictwa Medycznego WUM odbyły się szkolenia z procedur ATLS (Advanced Trauma Life Support), czyli zaawansowanych zabiegów ratujących życie u dorosłych i dzieci. Prowadzili je specjaliści medycyny ratunkowej i chirurdzy z The University of Toledo w Ohio.
Szkolenie prowadzone było w formie hybrydowej – najpierw odbył się egzamin wstępny, później 13 modułów w formacie e-learningowym oraz test. Następnie, stacjonarnie na WUM, odbył się dwudniowy kurs praktyczny zakończony egzaminem teoretycznym i praktycznym. Przeszkolono m.in. osoby pracujące w Zakładzie Ratownictwa Medycznego, wykładowców WUM oraz lekarzy z Czernihowa na Ukrainie. W najbliższym czasie większość z nich pojedzie na Ukrainę przeprowadzić tam szkolenia.
Procedura ATLS została opracowana przez m.in. lekarza Jamesa K. Stynera. Zainspirowało go do tego własne doświadczenie. W 1976 r. rozbił się samolotem wraz z rodziną – jego żona zmarła od razu, a troje członków rodziny ucierpiało. Styner nie uzyskał wystarczającej pomocy w lokalnym szpitalu, przez co postanowił stworzyć nową procedurę.
Natomiast dr Steve Markowiak z College of Medicine & Life Sciences The University of Toledo (USA) podkreślił, że najważniejsze w szkoleniu było nauczenie procedur przywrócenia akcji serca i oddychania, opatrywania ran, w szczególności klatki piersiowej, odniesionych w rezultacie działań wojennych.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/