Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation) - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation)

Przygotowania na zagrożenia CBRNE

Polska jako kraj przyfrontowy jest zagrożona skutkami ubocznymi wykorzystania broni masowego rażenia przez uczestników konfliktu na Ukrainie. Ryzyko napływu poszkodowanych żołnierzy czy cywilów z obszarów, na których została użyta broń masowego rażenia, niesie ze sobą konieczność właściwego przygotowania zarówno służb ratowniczych, jak i podmiotów ochrony zdrowia delegowanych do zaopatrzenia potencjalnych ofiar zdarzenia CBRNE. Szczególnie narażone na kontakt ze skażonym pacjentem są Zespoły Ewakuacyjne i Medyczne Centra Tranzytowe oraz Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) i personel medyczny Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) i Centrów Urazowych (CU).

Jednym z aspektów przygotowań ochrony zdrowia na zagrożenia CBRNE powinno być poszerzenie możliwości szybkiej detekcji i identyfikacji czynników niebezpiecznych przez personel ratowniczy i medyczny w obszarach ratownictwa przedszpitalnego i medycyny ratunkowej w SOR-ze/CU. Szybkie wykrycie i identyfikacja czynnika niebezpiecznego pozwala na określenie rodzaju i wielkości zagrożenia, a w konsekwencji na uruchomienie odpowiedniej procedury postępowania, zastosowanie właściwych środków ochrony indywidualnej, metod segregacji medycznej (odpowiednio biologicznej, chemicznej i radiacyjnej) i właściwego leczenia.

Problem do rozwiązania

Współcześnie w polskim ratownictwie medycznym nie ma możliwości wykonania wstępnej detekcji i identyfikacji czynników CBRNE w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych (SOR, CU). Zdaniem autorów publikacji zespoły ratownictwa medycznego i szpitale wyznaczone do zaopatrzenia poszkodowanych z incydentu CBRNE powinny dysponować możliwością szybkiej detekcji i identyfikacji czynników niebezpiecznych. Detekcja i identyfikacja powinny opierać się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych przenośnych przyrządów używanych obecnie w siłach zbrojnych i specjalistycznych służbach ratowniczych. Wystarczy zaadaptować stosowane tam rozwiązania na potrzeby ratownictwa medycznego i medycyny. 

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.