Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation) - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Szybka detekcja i identyfikacja czynników CBRNE w szpitalnym oddziale ratunkowym. CBRNE Point-of-Care Testing – R(adiation)

Praktyczne zastosowanie procedury

W wyniku zdarzenia radiacyjnego dochodzi do napromieniowania i/lub do skażenia radiacyjnego pacjenta. O ile wielkość dawki pochłoniętej przez organizm określa się na podstawie wyników badań laboratoryjnych (morfologia, dynamika zmian poziomu limfocytów, markery biochemiczne, aberracje chromosomalne) oraz ciężkości i dynamiki przebiegu ostrego zespołu popromiennego, o tyle wielkość skażenia i wynikającą z tego dawkę można w przybliżeniu obliczyć na podstawie dokonanych pomiarów. Ostry zespół radiacyjny został omówiony przez autorów w artykule Ratownictwo medyczne wobec zagrożeń radiacyjnych. Medyczne skutki napromieniowania w czasopiśmie „Na Ratunek” (2/2021, str. 22-29). Przyrządy służące do wykrywania promieniowania jonizującego i identyfikacji izotopu promieniotwórczego (dozymetry i spektrometry) są najbardziej rozpowszechnione i najprostsze w obsłudze spośród przyrządów wykrywających materiały niebezpieczne. Personel medyczny po krótkim przeszkoleniu może z powodzeniem wykorzystać tego typu przyrządy w praktyce przedszpitalnej i szpitalnej.

Wykrycie obecności źródła promieniowania (skażenia radiacyjnego) nie stanowi problemu przy poprawnie wykonanej ocenie dozymetrycznej metodą skanowania powierzchni ciała pacjenta. Podczas wykonywania skanu nie ma konieczności pobierania i specjalnego przygotowywania próbek. Wystarczy przybliżenie detektora do badanej powierzchni. Wynik pomiaru mocy dawki wyświetla się na ekranie przyrządu w jednostkach: Sv/h (lub rad/h, rem/h, Gy /h, w zależności od dokonanych ustawień). Wynik pomiaru skażeń powierzchniowych wyświetla się na ekranie przyrządów w jednostkach: cps/h (lub Bq/h) (fot. 2). Dodatkowo może być wyświetlana informacja o zidentyfikowanym izotopie promieniotwórczym.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.