Szybkie szacowanie ryzyka popełnienia samobójstwa - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Szybkie szacowanie ryzyka popełnienia samobójstwa

Według raportu WHO z 2019 r., samobójstwo znajduje się na liście 20 najczęstszych przyczyn zgonu na świecie. Każdego roku prawie 800 000 ludzi ginie w wyniku dokonanej próby samobójczej. To więcej niż liczba zmarłych w wyniku malarii, raka piersi czy wojny (1).

Słowa kluczowe
samobójstwo, ryzyko popełnienia samobójstwa, skala SAD PERSONS

Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem częstości samobójstw (po Litwie, Białorusi i Rosji). Współczynnik liczby samobójstw w Polsce wynosi 16,2 na 100 000 mieszkańców. Dla porównania średnia dla świata wynosi 10,5, zaś dla Europy – 13,7. Znamiennym faktem jest również dużo większa liczba samobójstw wśród mężczyzn niż wśród kobiet (4:1). Każdego dnia w Polsce zabija się 12 mężczyzn i 3 kobiety.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (dotyczącego danych zebranych w 2016 r.) najczęstszym powodem odebrania sobie życia w Polsce była choroba psychiczna (28,7%). Często do zamachów na życie zakończonych zgonem doprowadzały również nieporozumienia rodzinne (12,4%), przewlekła choroba (26,9%) czy zawód miłosny (11,9%). Najczęstszym (blisko 83% przypadków) sposobem odebrania sobie życia było powieszenie się (2). Warto zauważyć, iż niedokonanych prób samobójczych (czyli takich, które nie zakończyły się zgonem) jest około 15 razy więcej. Większość z nich nie jest ujmowana w statystykach policyjnych i pozostaje osobistym, milczącym dramatem.

samobójstwa

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.