Temperament ratownika medycznego, jego ewaluacja i zmiany destrukcyjne spowodowane stresem
Stres i jego wpływ na pracę ratownika medycznego
Ratownicy mają bardzo odpowiedzialną pracę, gdyż od ich decyzji często zależy ludzkie zdrowie i życie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres związany z życiem codziennym. Przy braku cyklicznej weryfikacji wsparcia psychoterapeutycznego i superwizji stan psychofizyczny ratowników może ulegać poważnej destrukcji. Taka osoba zazwyczaj pozostaje ze swoimi problemami sama, bez żadnego realnego wsparcia instytucjonalnego. Wtedy pojawiają się również: problemy związane z nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych, pracoholizm, seksoholizm oraz skłonność do hazardu. Początkowo są to sposoby odreagowywania stresów (intuicyjne „samoleczenie”) oraz szybkie poprawienie samopoczucia, które zmieniają się w niebezpieczne nawyki i uzależnienia. Nieleczone, skrajnie powodują często rozpad rodzinny, konflikty z prawem, wykluczenie społeczne, a w konsekwencji depresję i inne zaburzenia psychiczne.
Wśród tych zaburzeń częste są zaburzenia afektywne oraz tak zwane obsesje, które można podzielić na pięć zasadniczych grup:
- Obsesje na punkcie potrzeby utrzymania idealnego porządku lub symetrii, gdzie kompulsje przejawiają się w praktykach [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!