Temperament ratownika medycznego, jego ewaluacja i zmiany destrukcyjne spowodowane stresem - Strona 5 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Temperament ratownika medycznego, jego ewaluacja i zmiany destrukcyjne spowodowane stresem

Stres i jego wpływ na pracę ratownika medycznego

Ratownicy mają bardzo odpowiedzialną pracę, gdyż od ich decyzji często zależy ludzkie zdrowie i życie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres związany z życiem codziennym. Przy braku cyklicznej weryfikacji wsparcia psychoterapeutycznego i superwizji stan psychofizyczny ratowników może ulegać poważnej destrukcji. Taka osoba zazwyczaj pozostaje ze swoimi problemami sama, bez żadnego realnego wsparcia instytucjonalnego. Wtedy pojawiają się również: problemy związane z nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych, pracoholizm, seksoholizm oraz skłonność do hazardu. Początkowo są to sposoby odreagowywania stresów (intuicyjne „samoleczenie”) oraz szybkie poprawienie samopoczucia, które zmieniają się w niebezpieczne nawyki i uzależnienia. Nieleczone, skrajnie powodują często rozpad rodzinny, konflikty z prawem, wykluczenie społeczne, a w konsekwencji depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Wśród tych zaburzeń częste są zaburzenia afektywne oraz tak zwane obsesje, które można podzielić na pięć zasadniczych grup:

  1. Obsesje na punkcie potrzeby utrzymania idealnego porządku lub symetrii, gdzie kompulsje przejawiają się w praktykach związanych z porządkowaniem (są to tzw. zachowania obsesyjno-kompulsyjne) czy inne powtarzające się czynności, rytuały lub kompulsje, które są wykonywane w celu unikania lub redukowania lęków. Istnieje duża różnorodność w rodzajach obsesji i kompulsji, którym ulegają osoby z tym konkretnym zaburzeniem. Jest to również jedno z najbardziej zakamuflowanych zaburzeń psychicznych, związanych z zespołem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.
  2. Obsesje na punkcie obawy przed zakażeniem, gdy osoba zaburzona myśli, że może zarazić się jakąś poważną chorobą, jeśli nie będzie wystarczająco dbać o czystość i w związku z tym przeżywa fobię w miejscach, w których mogą znajdować się potencjalne patogeny, a w konsekwencji wprowadza przymus nadmiernej dbałości o higienę i czystość.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.