Terapia medyczną marihuaną a prawo pracy – Q&A dla medyków
Artykuł omawia wykorzystanie medycznej marihuany (i jej preparatorów zawierających THC) w terapii. Korzystają z niej również pracownicy sektora ochrony zdrowia, co budzi wątpliwości w zakresie wykonywania pracy przez medyka po zażyciu preparatu z THC. W publikacji omówiono wskazania do zastosowania medycznej marihuany, a także przeanalizowano działanie THC, czas metabolizowania tej substancji oraz wydalania jej z organizmu. Poruszono także kwestie, które budzą wątpliwości wśród pracodawców oraz medyków stosujących lub chcących stosować terapie preparatami zawierającymi THC, głównie w zakresie przepisów prawa pracy i prawa karnego. Opracowanie bazuje na opinii prawników, m.in. pracujących w Państwowej Inspekcji Pracy.
Słowa kluczowe
marihuana, THC, prawo, ochrona zdrowia, pracodawca, pracownik, terapia THC
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować bardzo dużą zmianę w zakresie postrzegania marihuany i jej preparatów przez społeczeństwo oraz środowisko naukowe i medyczne. Pojawiło się również wiele badań naukowych dotyczących stosowania marihuany w celach leczniczych. Jeszcze niedawno preparaty zawierające THC były powszechnie traktowane na równi z takimi substancjami jak heroina i kokaina, dzisiaj jednak są szeroko wykorzystywane m.in. w leczeniu epilepsji, przewlekłego bólu, nowotworów czy u pacjentów z problemami psychicznymi, jak np. stres pourazowy i zaburzenia nastroju.
Pracownicy sektora ochrony zdrowia, w związku z długą i silną ekspozycją na stres, rozstrojeniem rytmu dobowego dyżurami czy traumatyzującymi przypadkami, z którymi spotykają się w pracy, są szczególnie narażeni na te ostatnie dolegliwości. Jak wspomniano, preparaty zawierające THC są wykorzystywane również w leczeniu schorzeń psychicznych, więc pracownicy związani z systemem ochrony zdrowia także sięgają po ten rodzaj terapii. Budzi to kontrowersje związane m.in. z pracą z pacjentem i ryzykiem popełnienia błędu medycznego przez medyka, który zażył medyczną marihuanę. W społeczeństwie krąży również wiele mitów dotyczących samej terapii, jak również ewentualnych konsekwencji prawnych wynikających z obecności THC w organizmie medyka pełniącego dyżur.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”