Tworzenie, zadania i organy Krajowej Izby Ratowników Medycznych
Przedmiotem artykułu jest przedstawienie procedury tworzenia oraz zadań i organów samorządu zawodowego ratowników medycznych w Polsce w świetle Ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.
Słowa kluczowe
utworzenie, samorząd zawodowy, zadania, organy, ustawa
Samorząd to forma zaspokajania potrzeb zbiorowych określonej społeczności przez nią samą lub wyłonionych przez nią przedstawicieli. Jednym z rodzajów samorządu jest samorząd zawodowy. Art. 17 Konstytucji RP stanowi, że w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Przyjmuje się, że samorząd zawodowy to organizacyjna forma zrzeszania się obywateli, ukształtowana na zasadzie więzi zawodowej, powstała w celu reprezentowania ich interesów wobec instytucji państwa oraz sprawowania nadzoru nad wykonywaniem zawodu. Istotą samorządu jest sprawowanie przez wyodrębniony podmiot, którym jest dany rodzaj samorządu, władzy publicznej w określonych przez prawo granicach.
Samorządy zawodowe prawodawca przyznaje tylko nielicznym zawodom, m.in. zawodom medycznym, i mają one za zadanie reprezentowanie i obronę interesów danej grupy zawodowej. Przynależność do samorządu zawodowego ma charakter obowiązkowy i jest związana z opłatą składki członkowskiej. Jednym ze szczegółowych zadań samorządu zawodowego jest przyznawanie prawa wykonywania zawodu, a także prowadzenie postępowań w sprawie odpowiedzialności zawodowej swoich członków. Samorządy zawodów medycznych mają w Polsce długą tradycję i ogrywają istotną rolę w systemie ochrony zdrowia. Najmłodszym obecnie samorządem zawodów medycznych w Polsce jest tworzący się aktualnie samorząd zawodowy ratowników medycznych, a najstarszym – izby lekarskie.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”