Udar, który znika? Czyli czym jest i co niesie ze sobą przemijający atak niedokrwienny - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl

Wyszukaj w serwisie

Udar, który znika? Czyli czym jest i co niesie ze sobą przemijający atak niedokrwienny

Etiologia i mechanizm TIA

Patogeneza TIA jest nie do końca znana, a najprawdopodobniej – niejednorodna. Przyczyn wystąpienia TIA może być wiele. Częstą przyczyną są zakrzepy w obrębie tętnic doprowadzających krew do OUN (szyjnych, krążenia kręgowo-podstawnego lub naczyń wewnątrzczaszkowych) czy miażdżyca tętnic szyjnych i wewnątrzczaszkowych.

Przyczyną powstania TIA mogą być pochodzące z serca mikroskrzepliny, powstałe w przypadkach takich jak migotanie przedsionków (zarówno napadowe, jak i utrwalone), zapalenia wsierdzia, kardiomiopatia rozstrzeniowa czy zawał serca. Spadek CTK, nadmiar płytek krwi (w chorobach takich jak np.: nadpłytkowość czy czerwienica prawdziwa), choroby tętnic szyjnych, kręgowych i wewnątrzczaszkowych. Do rzadszych przyczyn należą gruźlicze, grzybicze lub kiłowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kiła oponowo-naczyniowa, układowy toczeń rumieniowaty, a nawet przyjmowanie środków antykoncepcyjnych ze znaczną ilością estrogenów.

Co ciekawe, istnieją również przesłanki, by podejrzewać, że w powstawaniu TIA może pomagać nawet skręt głowy. Dzieje się tak w przypadkach współistnienia kostnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, gdzie możliwe jest utrudnienie przepływu krwi w tętnicach kręgowych.

[...]
Ten materiał dostępny jest dla zalogowanych użytkowników.
Załóż konto i dołącz do grona użytkowników naszego portalu!
Chcesz mieć dostęp do wszystkich materiałów na portalu?
Reklama
Poznaj nasze serwisy