Udar, który znika? Czyli czym jest i co niesie ze sobą przemijający atak niedokrwienny - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Udar, który znika? Czyli czym jest i co niesie ze sobą przemijający atak niedokrwienny

Etiologia i mechanizm TIA

Patogeneza TIA jest nie do końca znana, a najprawdopodobniej – niejednorodna. Przyczyn wystąpienia TIA może być wiele. Częstą przyczyną są zakrzepy w obrębie tętnic doprowadzających krew do OUN (szyjnych, krążenia kręgowo-podstawnego lub naczyń wewnątrzczaszkowych) czy miażdżyca tętnic szyjnych i wewnątrzczaszkowych.

Przyczyną powstania TIA mogą być pochodzące z serca mikroskrzepliny, powstałe w przypadkach takich jak migotanie przedsionków (zarówno napadowe, jak i utrwalone), zapalenia wsierdzia, kardiomiopatia rozstrzeniowa czy zawał serca. Spadek CTK, nadmiar płytek krwi (w chorobach takich jak np.: nadpłytkowość czy czerwienica prawdziwa), choroby tętnic szyjnych, kręgowych i wewnątrzczaszkowych. Do rzadszych przyczyn należą gruźlicze, grzybicze lub kiłowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, kiła oponowo-naczyniowa, układowy toczeń rumieniowaty, a nawet przyjmowanie środków antykoncepcyjnych ze znaczną ilością estrogenów.

Co ciekawe, istnieją również przesłanki, by podejrzewać, że w powstawaniu TIA może pomagać nawet skręt głowy. Dzieje się tak w przypadkach współistnienia kostnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego, gdzie możliwe jest utrudnienie przepływu krwi w tętnicach kręgowych.

Czynniki ryzyka

Jakie czynniki mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka wystąpienia TIA? Okazuje się, że historia zdrowia pacjenta ma tutaj spore znaczenie. Jeśli pacjent przeżył zawał, udar czy TIA to ryzyko wystąpienia tego zjawiska znacznie wzrasta. Innymi zagrożeniami zwiększającymi ryzyko są czynniki, które zaburzają pracę układu krwionośnego. Należą do nich chociażby miażdżyca, nadciśnienie tętnicze. Jak można się domyślić, choroby przewlekłe również nie są obojętne. Do powstania przemijającego ataku niedokrwiennego przyczynić się mogą bowiem cukrzyca, choroby kardiologiczne, nefrologiczne czy otyłość. Nie bez znaczenia pozostają również zaburzenia genetyczne oraz lipidowe. Co ciekawe, wpływ na ryzyko może mieć nawet płeć. Czynnikiem ryzyka, jaki niewątpliwie ma ogromny wpływ, jest nasz styl życia. Palenie papierosów, alkohol, siedzący tryb życia to tylko kilka przykładów, które jeśli współgrają w naszym życiu, znacznie potęgują szansę na wystąpienie objawów przemijającego ataku niedokrwiennego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.