Udzielanie świadczeń ratownictwa medycznego w aspekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
Ratownik medyczny w ramach realizacji swoich zadań zawodowych (określonych ustawowo) może udzielić świadczeń zdrowotnych bez zgody pacjenta. Wówczas jest to możliwe tylko wtedy, gdy:
- pacjent wymaga niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie może wyrazić zgody,
- nie ma możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym (art. 11 ust. 10a Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym).
Prawo pacjenta do wyrażania zgody jest nieodłącznie związane z jego prawem do informacji o stanie zdrowia. Artykuł 9 u.p.p. ustanawia ogólne prawo pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia. Zgodnie z powyższą ustawą pacjent (w tym małoletni), który ukończył 16 lat, lub jego przedstawiciel ustawowy, mają prawo do uzyskania przystępnej informacji od osoby wykonującej zawód medyczny na temat:
- stanu zdrowia pacjenta,
- rozpoznania,
- proponowanych i możliwych metod diagnostycznych oraz leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania,
- wyników leczenia i rokowaniu.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!