Ukąszenia przez zwierzęta jadowite w Polsce – czy tylko żmija zygzakowata może stanąć nam na drodze? - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ukąszenia przez zwierzęta jadowite w Polsce – czy tylko żmija zygzakowata może stanąć nam na drodze?

W jaki sposób postępować w przypadku ukąszenia przez żmiję lub innego węża jadowitego, skorpiona, pająka lub zwierzęcia, którego pacjent nie potrafi dokładnie zidentyfikować? W artykule przedstawiono możliwe reakcje pacjentów na ugryzienia przez jadowite zwierzęta oraz schemat postępowania.

Słowa kluczowe

zwierzęta jadowite, jad, ugryzienie, ukąszenia, reakcja anafilaktyczna

Jedynym naturalnie występującym jadowitym wężem w Polsce jest żmija zygzakowata (fot. 1). Ma ona nie więcej niż metr długości, ciało koloru brązowego z charakterystyczną wstęgą – ciemnoszarym zygzakiem na grzbiecie. Większość z nas miała okazję choć raz w życiu widzieć tego gada lub udzielać pomocy osobie ukąszonej. Jak wynika ze statystyk, nawet 80% ukąszeń określa się jako suche, czyli bez wstrzyknięcia jadu lub z niewielką ilością jadu (śladowe ilości jadu znajdującego się na końcu zębów jadowych dają jedynie odczyn miejscowy). Wynika to z uwarunkowań biologicznych – jad służy przede wszystkim do zdobywania pokarmu, który stanowią przeważnie niewielkie zwierzęta. Wyprodukowanie go wiąże się ze sporym wysiłkiem energetycznym, stąd żmija oszczędnie dysponuje swoją bronią, kąsając w ostateczności.

Jad służy ułatwieniu trawienia zdobyczy, stąd też jego działanie hemotoksyczne, proteolityczne, cytotoksyczne, neurotoksyczne. Niektóre składniki jadu prowadzą do uwolnienia histaminy i bradykininy, co sprawia, że osoba wrażliwa może manifestować objawy wstrząsu anafilaktycznego nawet podczas ekspozycji na małą ilość jadu. Hialuronidaza i metaloproteinazy powodują rozprzestrzenianie się jadu w tkankach, jak również miejscowe wynaczynienia krwi, prowadząc w konsekwencji do niedokrwistości i uszkodzenia mięśni z ewentualnymi powikłaniami ogólnoustrojowymi (m.in. uszkodzenie nerek w wyniku rabdomiolizy).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.