Ukąszenia przez zwierzęta jadowite w Polsce – czy tylko żmija zygzakowata może stanąć nam na drodze? - Strona 2 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Ukąszenia przez zwierzęta jadowite w Polsce – czy tylko żmija zygzakowata może stanąć nam na drodze?

Ale czy tylko żmija zygzakowata może być zagrożeniem dla mieszkańców Polski?

Poza naturalnym występowaniem określonych gatunków zwierząt mamy do czynienia z obecnością gatunków zwierząt naturalnie w naszym kraju niewystępujących, choćby ze względu na niekorzystny dla nich klimat. W Polsce z roku na rok przybywa ludzi gotowych zapłacić każde pieniądze za wymarzone zwierzę egzotyczne, nawet jeśli nie mają oni zielonego pojęcia o jego biologii i hodowli. Przybywa też firm, które są gotowe spełnić te zachcianki nawet w drodze przemytu. Niektórzy oferenci weszli z handlem do Internetu i proponują dostawę towaru pocztą, przesyłką za zaliczeniem. Cena spada, egzotyka staje się coraz bardziej dostępna. Jeśli w trakcie nielegalnej transakcji coś grozi wpadką, zwierzę zawsze można wypuścić, żeby uniknąć odpowiedzialności. Jednym z miejsc, gdzie można nabyć zwierzęta egzotyczne, jest giełda. Oficjalnie zwierząt jadowitych kupić nie można, zgodnie z art. 73 ust. 11 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W Polsce istnieje zakaz posiadania najbardziej niebezpiecznych zwierząt ujętych w wykazie w części I.

Zwierzęta niebezpieczne ujęte w wykazie II mogą być hodowane przez osoby prywatne po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. W tej właśnie grupie znajduje się największa liczba skorpionów. Niestety pomimo wejścia w życie ustawy grzechotniki, kobry, żmije a także ptaszniki i skorpiony (niektóre bardzo jadowite) nadal są od lat trzymane przez dziesiątki, jeśli nie setki terrarystów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dzieje się tak, pomimo że w 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy należało zwierzęta ujęte w wykazie I oddać do zoo lub placówek naukowych. Hodowla w naszym klimacie jest niezwykle ciężka, najczęściej do Polski sprowadzane są małe osobniki zwierząt i tu podlegają dystrybucji. Jak to bywa z zachciankami, część nabywców po pewnym czasie znudzona hodowlą egzotyczną postanawia się rozstać z gadem lub pajęczakiem, zabijając zwierzę lub wypuszczając je gdzieś w lesie lub na łące. Czasem też zwierzęta giną w przebiegu nieodpowiednich warunków już na samym początku hodowli. Jedną z przyczyn jest np. niezapewnienie odpowiedniej temperatury w terrarium.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.