Upojenie alkoholowe u osoby małoletniej w praktyce zespołu ratownictwa medycznego - Strona 5 z 6 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Upojenie alkoholowe u osoby małoletniej w praktyce zespołu ratownictwa medycznego

Ważnym elementem oceny dziecka w stanie nagłym jest także pomiar temperatury, gdyż spożycie znacznej ilości alkoholu etylowego może przyczynić się do wystąpienia hipotermii.

W trakcie badania pacjenta pediatrycznego w stanie zatrucia/upojenia alkoholowego należy dążyć do zebrania możliwie najpełniejszego wywiadu.

Właściwie zebrany wywiad powinien obejmować:

  • ilość spożytego alkoholu i jego rodzaj (alkohol etylowy, substancja zawierająca alkohol, np. kosmetyki, inny rodzaj alkoholu niespożywczego),
  • czas spożycia oraz czas, jaki upłynął od spożycia do wezwania ZRM,
  • możliwość występowania choroby podstawowej i zażywane leki,
  • zażycie innych substancji (w tym leków) w celach odurzenia.

Właściwa ocena stanu świadomości pacjenta w stanie ostrego zatrucia alkoholem etylowym lub też upojenia alkoholowego może okazać się trudna. We właściwej ocenie stanu świadomości takiego pacjenta okazać się może przydatna stosowana w toksykologii klinicznej skala Matthew-Lawsona. Jest to prosta, pięciostopniowa skala, zaprojektowana do oceny stanu świadomości pacjenta w śpiączce barbituranowej, oparta na odpowiedzi słownej pacjenta oraz stymulacji bodźcem bólowym. Elementy składowe skali Matthew-Lawsona zawarto poniżej (tab. 2) (8).

W trakcie oceny ABCDE personel ZRM powinien wdrożyć procedury medyczne mające na celu poprawę stanu pacjenta. Po każdej procedurze powinniśmy dążyć do reoceny stanu pacjenta i w razie konieczności powtórzyć/zmodyfikować podjęte czynności. Pacjent pediatryczny ze stwierdzonym ostrym zatruciem alkoholem etylowym powinien być każdorazowo przetransportowany do SOR celem kontynuacji/eskalacji leczenia. W trakcie transportu pacjent powinien być ściśle monitorowany (9). Należy dążyć do uzyskania zgody od opiekunów prawnych na wdrożone postępowanie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.