Urlop szkoleniowy nie dla ratownika?
Departament Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia przekazał ratownikom medycznym informację o tym, że nie obejmuje ich urlop szkoleniowy w celu odbycia kursu doskonalenia zawodowego.
Pismo do Departamentu
Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych napisał list do Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych. Treść pisma dotyczyła prawa do urlopu szkoleniowego dla ratowników medycznych i dyspozytorów medycznych. Prosił on o interpretację przepisów artykułu 103 Kodeksu Pracy. W kodeksie przewiduje się prawo pracownika do urlopu szkoleniowego.
Przepisy Kodeksu Pracy
Edyta Gadomska, zastępczyni dyrektora DRKM Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia to stanowisko. Przepisy prawa pracy dotyczą zdobywania, a także uzupełniania wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy oraz za jego zgodą.
Zgodnie z Kodeksem pracy urlop szkoleniowy jaki przysługuje pracownikowi, to:
- 6 dni – dla pracownika, który przystępuje do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika, który przystępuje do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika, który przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje oraz do egzaminu zawodowego,
- 21 przysługuje w ostatnim roku studiów, by pracownik przygotował pracę dyplomową i przygotował się do egzaminu dyplomowego.
Kurs doskonalący a urlop szkoleniowy
Jak tłumaczy MZ, kurs doskonalący nie nadaje nowych, dodatkowych kompetencji, lecz pomaga utrwalić i zaktualizować wiedzę oraz umiejętności ratownika medycznego, które nabył podczas kształcenia przeddyplomowego. Kurs, o którym mowa w art. 12a ustawy z dnia 8 września 2006 o państwowym ratownictwie medycznym, jest obowiązkowy.
Będą rozmowy w tej sprawie?
Ratownicy medyczni chcą rozmawiać z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Czekają na możliwość dyskusji w tej sprawie z wiceministrem Waldemarem Kraską.
Na spotkaniu planują poruszyć także kwestie dodatków covidowych, braków kadrowych, a także o sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia dla ratownika medycznego.
Źródło: rynekzdrowia.pl