USG nerwu wzrokowego – pośrednia ocena podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego
Ultrasonograficzna ocena pomiaru osłonki nerwu wzrokowego zastosowana jako badanie przesiewowe jest bardzo pomocnym narzędziem oraz uzupełnieniem badania fizykalnego pacjentów w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. W niniejszej pracy przedstawiono opis przypadku zastosowania USG nerwu wzrokowego u pacjenta nieprzytomnego, uzyskując potwierdzenie w wynikach tomografii komputerowej głowy.
Słowa kluczowe
USG nerwu wzrokowego, wzrost ciśnienia śródczaszkowego, emergency ultrasonography
Osłonka nerwu wzrokowego jest elementem przedłużenia opony twardej i przebiega od siatkówki oka aż do skrzyżowania wzrokowego. Połączenie osłonki nerwu wzrokowego oraz przestrzeni podpajęczynówkowej wewnątrz czaszki przekłada się bezpośrednio na reakcję osłonki na zmiany ciśnienia śródczaszkowego (ICP). Osłonka nerwu wzrokowego jest elementem końcowym śródczaszkowej przestrzeni podpajęczynówkowej i wzrost ciśnienia śródczaszkowego można uwidocznić za pomocą ultrasonografii, dokonując pomiaru szerokości osłonki nerwu wzrokowego (ONW).
Ultrasonografia
Na przełomie lat 80. i 90. wykazywano już zainteresowanie tym badaniem, ponieważ pojawiły się wtedy pierwsze doniesienia opisujące korelacje wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!