Usługa Advance Mobile Location. Kiedy zostanie wprowadzona w Polsce?
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad uruchomieniem w Polsce usługi Advance Mobile Location. AML umożliwia pobieranie i przekazywanie do operatora numeru alarmowego precyzyjnej informacji o lokalizacji użytkownika dzwoniącego na numer alarmowy.
Za pomocą usługi AML można określić lokalizację urządzenia użytkownika z dokładnością do 5 metrów na zewnątrz i średnio 25 metrów w pomieszczeniach.
Advance Mobile Location w Polsce
– Wszystkie sprzedawane na terytorium UE smartfony od marca 2022 r. muszą umożliwiać wyzwolenie danych AML w przypadku połączenia na numer alarmowy, natomiast najpopularniejsze w Polsce urządzenia z system Android i IOS umożliwiają wyzwolenie tej wiadomości już od odpowiednio 2016 i 2018 roku – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że usługa AML jest w pełni bezpieczna dla użytkowników końcowych i nie ingeruje w ich prywatność. – Dane lokalizacyjne w ramach usługi AML są przekazywane tylko służbom powołanym do niesienia pomocy i podlegają tajemnicy telekomunikacyjnej.
AML zostało wdrożone w większości krajów UE. Uruchomienie wszystkich funkcjonalności AML w Polsce planowane jest natomiast na 2027 rok. – Konieczne będzie jeszcze dostosowanie się poszczególnych Centrów Powiadamiania Ratunkowego, tj. zarówno tych zarządzanych przez MSWiA jak i ochotniczych służb ratunkowych, tj. TOPR, GOPR i WOPR.
Strategia wdrożenia AML w Polsce jest dostępna TUTAJ.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji