Ustawa o kadrach medycznych u prezydenta
Ustawa o kadrach medycznych została przegłosowana. Udało się to w drugim głosowaniu, w którym senackie weto zostało odrzucone przez posłów.
We wcześniejszym czwartkowym głosowaniu, ustawa o kadrach medycznych została w całości odrzucona przez Senat. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy zagłosowało 51 senatorów, przeciwko było 48, nikt się nie wstrzymał. Przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia, senator Beata Małecka-Libera uzasadniała wniosek o odrzucenie ustawy przede wszystkim nadmierną liberalizacją zasad uznawania kwalifikacji zawodowych personelu medycznego nabytych w państwach spoza Unii Europejskiej. Jak zwróciła uwagę, wymóg przedstawienia jedynie oświadczenia o znajomości języka polskiego w praktyce przełoży się na jakość usług medycznych.
Wprowadzeniu ustawy przeciwne są również samorządy – lekarski i pielęgniarski. Regulacja ta przewiduje, że pielęgniarki, położne czy ratownicy medyczni spoza Unii Europejskiej będą mogli być przyjmowani do pracy w Polsce na uproszczonych zasadach. Ułatwiony będzie także powrót do zawodu medycznego osób mających przerwę w jego wykonywaniu dłuższą niż 5 lat.
Ustawa przewiduje również przesunięcie wejścia w życie przepisów dotyczących podjęcia niektórych działań przez Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego i zmianę regulacji odnoszących się składu lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.
Zdaniem wiceministra Gadomskiego ustawa zawiera wiele elementów wykraczających poza model angażowania lekarzy spoza UE do pracy.
– Zawiera także rozwiązania ”covidowe” związane z funkcjonowaniem ratownictwa medycznego, klauzuli opt-out, działania dyspozytorni, dotyczy ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia. To są punkty, które w naszej opinii są dużą wartością, szczególnie w dobie pandemii – mówił Sławomir Gadomski.
Po nocnym głosowaniu w Sejmie, ustawa trafi do podpisania przez Prezydenta.
Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/