Ustawa o zawodzie ratownika medycznego do poprawy?
Ustawa o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych została przyjęta 22 czerwca 2023 roku. Wprowadzone przepisy nadal wzbudzają komentarze w środowisku. Pojawiają się również doniesienia o błędach w ustawie – przykładowo, zapisy nie przewidują sposobu finansowania samorządu ratowników medycznych.
Ratownicy medyczni zwracają uwagę na szereg błędów i niejasności w ustawie o zawodzie ratownika medycznego i samorządzie ratowników medycznych. Środowisko donosi m.in. o problemach ze ścieżką kształcenia ratowników. Wprowadzona w czerwcu ustawa umożliwia ratownikom medycznym uzyskanie tytułu magistra. Stosowne standardy kształcenia (opracowane przez PTRM) są jednak nadal analizowane przez Ministerstwo Zdrowia, choć już wkrótce rozpoczyna się nowy rok akademicki.
Problemy mogą mieć również ratownicy, którzy będą chcieli wrócić do zawodu po przerwie. Zgodnie z ustawą ratownik, który po 5 latach przerwy w zawodzie w okresie ostatnich 6 lat zamierza znów rozpocząć pracę, musi odbyć półroczny staż zorganizowany przez izby ratownicze i samorząd. Jednostki te na ten moment jeszcze nie istnieją.
Niejasne są również przepisy dotyczące samorządu ratowników medycznych. Ustawa przewiduje utworzenie samorządu, ale nie umieszczono w niej zapisów dotyczących jego finansowania. Jak przypomina Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, ratownicy mają dwa lata na uzyskanie prawa wykonywania zawodu, dlatego najpewniej składki członkowskie zaczną spływać dopiero po takim czasie.
Źródło: Prawo.pl