Utonięcia w praktyce zespołów ratownictwa medycznego
Utonięcie jest rodzajem gwałtownego uduszenia, do którego dochodzi na skutek zablokowania dróg oddechowych przez obecną w nich ciecz – najczęściej wodę. Celem pracy było przedstawienie poprawnego schematu postępowania ratunkowego na wypadek utonięcia. W niniejszej pracy posłużono się metodą studium indywidualnego przypadku. Materiał badawczy pozyskano z karty medycznych czynności ratunkowych podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Za materiał badawczy posłużył przypadek 55-letniego mężczyzny, u którego doszło do epizodu tonięcia, który nie zakończył się zgonem. Zadysponowany do utonięcia mężczyzny zespół ratownictwa medycznego podjął medyczne czynności ratunkowe zgodne z obowiązującymi standardami. Efektem poprawnie przeprowadzonej akcji ratunkowej było przywrócenie przytomności u poszkodowanego i poprawa podstawowych parametrów życiowych.
Słowa kluczowe
utonięcie, postępowanie ratunkowe, zespół ratownictwa medycznego
Utonięcie jest stanem nagłym i rozwijającym się bardzo gwałtownie. Dochodzi do niego najczęściej na drodze nieszczęśliwego wypadku, ale zdarzają się również samobójstwa lub zabójstwa. Polega ono na gwałtownym uduszeniu w wyniku zablokowania dróg oddechowych przez płyn – najczęściej wodę.
Do utonięć dochodzi najczęściej latem, kiedy wiele osób szuka ochłodzenia. Każdego roku w wyniku utonięcia życie traci bardzo dużo osób w różnym wieku.
Utonięcia w statystykach
Jak wynika z oficjalnych statystyk policji, w 2022 roku odnotowano 444 przypadki osób tonących. Aż 419 osobom nie udało się udzielić pomocy medycznej na czas. Wśród ofiar dominującą grupę stanowią mężczyźni. Ze wszystkich odnotowanych przypadków śmiertelnych tylko 47 dotyczyło kobiet. Największą liczbę ofiar stanowiły osoby po 50. roku życia. Najmniejsza liczba przypadków utonięć dotyczyła dzieci w wieku 7-14 lat (6). Do utonięć dochodziło najczęściej w jeziorach, rzekach, stawach i zalewach. Najmniej osób, wbrew pozorom, straciło życie w ten sposób w morzu. Najczęstszymi przyczynami utonięć są: alkohol, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”