Wentylacja mechaniczna u chorego z ARDS w przebiegu COVID-19 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wentylacja mechaniczna u chorego z ARDS w przebiegu COVID-19

Wentylacja mechaniczna chorego z ARDS (ostra niewydolność oddechowa – ang. acute respiratory distress syndrome) w przebiegu COVID-19 niejednokrotnie wymaga modyfikacji klasycznych zasad. Jednym z elementów wymagających korekty jest objętość oddechowa. Należy prowadzić wentylację mechaniczną z małymi objętościami oddechowymi (4-8 ml/kg należnej masy ciała) i małymi ciśnieniami w drogach oddechowych (ciśnienie szczytowe nieprzekraczające 30 cm H2O). Częstotliwość wentylacji pozostaje bez zmian, a hiperkapnia jest dopuszczalna, jeżeli pH mieści się w zakresie 7,30-7,45. W tej grupie chorych często stosowane są wyższe wartości PEEP, dochodzące nawet do 24 cm H2O. Osoby, które nie mają doświadczenia w procedurze wyznaczania optymalnego PEEP, mogą korzystać z wartości zaproponowanych przez ARDSnet (jest tam dostępna tabela z wyznaczonymi wartościami). Należy pamiętać, że chory, który pierwotnie nie miał zastosowanego PEEP, nie może od razu go otrzymać na poziomie 10-20 cm H2O. Wartości PEEP należy zwiększać stopniowo, o ok. 1 cm H2O na minutę. Pierwszy PEEP na poziomie 5 cm H2O jest bezpieczny. W chwili przygotowywania artykułu zaleca się, aby driving pressure (różnica pomiędzy ciśnieniem szczytowym a PEEP, czyli faktycznym zakresem ciśnień możliwej wentylacji), nie przekraczał 15 cm H2O.

Istotne jest, aby podczas rozłączania układu wentylacji (np. podczas przełączania respiratorów) szczelnie zaklemować narzędziem rurkę intubacyjną. Manewr ten nie uszkodzi rurki, a spowoduje, że zostanie utrzymane dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych i emisja patogenu do otoczenia zostanie ograniczona.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.