Wgłobienie jelita u dzieci w praktyce ratownictwa medycznego
Ból brzucha jest jednym z częstych powodów wezwania zespołu ratownictwa medycznego przez rodziców do dzieci w różnym wieku. Zazwyczaj są to dolegliwości niezagrażające życiu i zdrowiu dziecka. Należy jednak pamiętać, że ból brzucha może być objawem ostrego stanu, jakim jest wgłobienie jelita. Schorzenie to najczęściej dotyczy niemowląt między 3. a 12. miesiącem życia, niemniej może wystąpić u dzieci powyżej 2. roku życia. W większości przypadków wgłobieniu towarzyszy infekcja dróg oddechowych. Oprócz bólu brzucha jednym z bardzo charakterystycznych objawów dla tego schorzenia jest wystąpienie stolca o galaretowatej konsystencji, o porzeczkowym lub malinowym zabarwieniu. Niestety jest to objaw późny i często występujący już z towarzyszącym wstrząsem, wymagającym wdrożenia medycznych czynności ratunkowych w warunkach przedszpitalnych.
Słowa kluczowe
wgłobienie jelita, choroby układu pokarmowego, niedrożność
Zespoły ratownictwa medycznego często są wzywane do dzieci z powodu objawów ze strony układu pokarmowego. Ból brzucha jest właśnie jednym z powodów wezwania. Ze względu na fakt, że często dziecko nie potrafi określić swoich dolegliwości, taki pacjent transportowany jest do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i poddawany dalszej diagnostyce.
Wgłobienie dotyczy zazwyczaj niemowląt w wieku 3-12 miesięcy, częściej chłopców niż dziewczynek, i jest najczęstszą przyczyną niedrożności jelit u dzieci. Może pojawić się powyżej 2. roku życia, ale jest to bardzo rzadkie zjawisko. Bardzo często wgłobieniu towarzyszy infekcja dróg oddechowych, przewodu pokarmowego lub zmiana diety. Należy jak najszybciej postawić rozpoznanie z uwagi na to, że w wyniku wciągnięcia w obręb wgłobienia krezki jelita dochodzi do jej ucisku z następowym zastojem żylnym oraz upośledzeniem jego ukrwienia i obrzękiem ściany jelita. Klinicznie pojawiają się wówczas objawy niedrożności prowadzące do perforacji niedokrwionego jelita, zapalenia otrzewnej i wstrząsu septycznego.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”