Wstrząs neurogenny – niecodzienne wyzwanie dla zespołu ratownictwa medycznego
Obrażenia rdzenia kręgowego w praktyce zespołu ratownictwa medycznego nie są częstym przypadkiem. Stanowią zatem trudność nie tylko pod względem diagnostycznym, ale również terapeutycznym. Problemem zespołu dwuosobowego staje się nie tylko sam transport, ale również prawidłowe zabezpieczenie podstawowych funkcji życiowych poszkodowanego na czas dotarcia na szpitalny oddział ratunkowy.
Słowa kluczowe
wstrząs neurogenny, wstrząs rdzeniowy
Zespół podstawowy ratownictwa medycznego, w składzie dwóch ratowników medycznych, zostaje wezwany do mężczyzny pod wpływem alkoholu, który po upadku doznał obrażeń w obrębie głowy. Czas dojazdu na miejsce zdarzenia to 10 min. Po dotarciu na miejsce ratownicy zauważają leżącego u progu lokalu gastronomicznego mężczyznę. Według relacji świadków po wejściu mężczyzna osunął się na ziemię, uderzając przy tym głową w ladę chłodniczą.
Pierwsze wrażenie: mężczyzna, lat około 55, masywnej postury, zastany w pozycji leżącej na brzuchu, otwierający oczy na głos ratownika (AVPU-V). Wyczuwalna woń alkoholu z ust, w potoku bełkotliwej mowy daje się słyszeć, iż [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!