Wszczepiony stymulator (PM) czy kardiowerter-defibrylator (ICD)? Różnicowanie w warunkach SOR - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wszczepiony stymulator (PM) czy kardiowerter-defibrylator (ICD)? Różnicowanie w warunkach SOR

Materiał i metody

Grupę badaną stanowili lekarze i ratownicy medyczni, których proszono o wypełnienie anonimowej ankiety złożonej z 4 pytań. Rozpowszechniano ją drogą kontaktu elektronicznego, prosząc jednocześnie o jej rozesłanie wśród znajomych pracowników SOR-u.

Ankieta poprzedzona była zaproszeniem do udziału w badaniu, w którym zaprezentowano przypadek mężczyzny z CIED, który został przywieziony na SOR, ale nie potrafił określić, czy ma wszczepiony PM czy ICD.

W pytaniu nr 1 (wielokrotnego wyboru) pytano respondentów o różne możliwości różnicowania rodzaju CIED. W drugim pytaniu poproszono o ocenę, czy konieczność różnicowania urządzenia stanowiła w przeszłości rzeczywisty problem dla respondenta. W pytaniu trzecim, do którego dołączono rycinę przedstawiającą wszczepiony ICD (ryc. 1), respondenci zostali poproszeni o ocenę, czy przedstawiono na niej pacjenta ze wszczepionym ICD, czy też ze wszczepionym PM.

WSZCZEPIONY_STYMULATOR_CZY_KADIOWERTER_DEFIBRYLATOR
Ryc. 1. RTG klatki piersiowej u pacjenta ze wszczepionym jednojamowym kardiowerterem-defibrylatorem (ICD-VR)

Czwarte pytanie miało za zadanie ustalić rodzaj zawodu wykonywanego przez respondenta. Wyniki badania przedstawiono jako liczby i odsetki oraz porównywano przy pomocy testu chi-kwadrat z poprawką Yatesa dla liczebności poniżej 5. Jako odpowiedź prawidłową na pytanie pierwsze uznano: „Wykonać RTG klatki piersiowej”. Jeśli dodatkowo były zaznaczone opcje „Można pomacać urządzenie przez skórę i orientacyjnie ocenić jego wielkość” oraz „Zobaczyć, czy jest blizna na skórze” lub „Przyłożyć magnes”, odpowiedź była również uważana za prawidłową. Jeśli zaznaczone były dodatkowo pozostałe odpowiedzi lub zaznaczono jedynie inne odpowiedzi niż „Wykonać RTG klatki piersiowej”, odpowiedź była uznawana za nieprawidłową.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.