Wykonywanie zawodu ratownika medycznego w świetle projektu Ustawy o zawodzie ratownika medycznego - ratownicy24.pl

Wykonywanie zawodu ratownika medycznego w świetle projektu Ustawy o zawodzie ratownika medycznego

wykonywanie zawodu ratownika medycznego
Fot. iStock

Obecnie nie ma ustawy regulującej wykonywanie zawodu ratownika medycznego i nie muszą oni uzyskiwać prawa wykonywania zawodu. Sytuacja powyższa ulegnie zmianie, kiedy wejdzie w życie Ustawa o zawodzie ratownika medycznego. Celem artykułu jest przedstawienie nowych regulacji prawnych dotyczących prawa i zasad wykonywania zawodu ratownika medycznego określonych w najnowszym projekcie Ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

Słowa kluczowe: projekt ustawy, ratownik medyczny, prawo wykonywania zawodu, obowiązki ustawowe

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wojewodów, obecnie w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne zawód ratownika medycznego wykonuje ok. 19 900 osób. Ratownicy medyczni w większości są zatrudnieni w jednostkach systemu PRM, tj. w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Ratownicy medyczni nie posiadają własnej, odrębnej ustawy i samorządu zawodowego tak jak inne zawody medyczne. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego uregulowane jest od lat jedynie częściowo w

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.