Wykorzystanie ultrasonografii przez ZRM, przegląd badań na temat urazów klatki piersiowej
Obrażenia w wyniku upadku z wysokości
Z kolei w swojej pracy Kusior i in. opisują obrażenia odniesione w wyniku upadku z wysokości w zależności od wysokości, z jakiej upadek nastąpił. Poddano analizę 338 sekcji zwłok, korelując wysokość upadku z liczbą i rozległością obrażeń. Analizowano urazy mózgu, narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej, a także złamania kości: czaszki, kończyn, żeber, kręgosłupa.
Analizując wyniki dotyczące urazów klatki piersiowej, można stwierdzić, że ich częstość zazwyczaj koreluje z wysokością upadku. Z pewnością istnieją w tym zakresie pewne odmienności dotyczące obecności urazów, które występują na podobnym poziomie powyżej danej wysokości upadku. Rozerwanie klatki piersiowej obserwowano u 3-5% pacjentów, którzy upadli z wysokości od IV do VI piętra. W przypadku upadku z IX piętra obrażenia tego doświadczyło 12% pacjentów. Przy upadku z X piętra rozerwanie klatki piersiowej obserwowano już u 21% pacjentów. Nie zanotowano tego obrażenia u badanych, którzy upadli z wysokości od I do III piętra oraz z VII i VIII piętra.
Rozerwanie płuca
Rozerwanie płuca występowało we wszystkich grupach badanych z różnym nasileniem u pacjentów, którzy upadli z wysokości powyżej I piętra. Najwięcej takich przypadków było przy upadku z VII piętra (68%) oraz IX piętra (62%). Kwestia rozerwania lub dużego urazu serca pojawiała się we wszystkich grupach. Najczęściej dotyczyło to pacjentów upadających z IX piętra, stanowiąc powyżej 50% przypadków.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”