Wykorzystanie lotniczych procedur Crew Resource Management w pracy zespołu urazowego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wykorzystanie lotniczych procedur Crew Resource Management w pracy zespołu urazowego

Centrum urazowe (CU) to specjalnie wydzielony obszar (najczęściej w ramach szpitalnych oddziałów ratunkowych), którego zadaniem jest pełna gotowość do diagnozowania oraz zaopatrywania pacjentów z najbardziej niebezpiecznymi urazami. Trzonem działania CU jest zespół urazowy – trauma team. Do jego właściwego funkcjonowania niezbędne jest prawidłowe działanie wielu czynników, wśród których bez wątpienia bardzo istotna jest komunikacja. W artykule przedstawiono odwzorowanie procedur typu Crew Resource Management w pracy zespołu urazowego.

Słowa kluczowe

centrum urazowe, szpitalny oddział ratunkowy, komunikacja

Wstęp

Praca w zespole urazowym – podobnie jak praca pilotów statków powietrznych – związana jest z ogromną odpowiedzialnością, koniecznością podejmowania kluczowych decyzji, niekiedy także z wdrażaniem niecodziennych rozwiązań i procedur, przy jednoczesnej presji czasu. Oba te środowiska w sposób szczególny narażone są na błędy będące wynikiem czynnika ludzkiego.

W niniejszej pracy autorzy przybliżą rozwiązania stosowane przez linie lotnicze na całym świecie, które opracowano i wdrożono w celu minimalizowania ryzyka wystąpienia błędu ludzkiego i które analogicznie mogą zostać zaadaptowane w środowisku pracy zespołów urazowych.

Centra urazowe

Centrum urazowe (CU) to specjalnie wydzielony obszar (najczęściej w ramach szpitalnych oddziałów ratunkowych), którego zadaniem jest pełna gotowość do diagnozowania oraz zaopatrywania pacjentów z najcięższymi obrażeniami ciała. Z założenia taka jednostka ma zabezpieczyć świadczenia dla około miliona mieszkańców, którzy przebywają w miejscu umożliwiającym dotarcie z miejsca zdarzenia do CU w ciągu 1,5 godziny (1). Szpital mający CU musi zapewnić odpowiednie możliwości terapeutyczno-diagnostyczne określone w ramach rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie centrum urazowego. Są to m.in.: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, który zapewnia gotowość co najmniej dwóch stanowisk intensywnej terapii; blok operacyjny, który zapewnia gotowość co najmniej jednej sali operacyjnej, czy chociażby czynna całą dobę pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej (2).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.