Wypadki drogowe a obrażenia narządów wewnętrznych - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wypadki drogowe a obrażenia narządów wewnętrznych

Gdy dochodzi do zdarzenia, w którym kierunki jazdy pojazdów biorących udział w kolizji przecinają się lub uderzony pojazd w wyniku obracania wypada z drogi i uderza w kolejną trwałą przeszkodę, mamy do czynienia ze zderzeniem bocznym. Jeśli kolizja ma miejsce na skrzyżowaniu, uderzony samochód zacznie poruszać się w kierunku przeciwnym od siły wytworzonej przez pojazd uderzający. Bok pojazdu lub drzwi zaczynają napierać na bok pasażerów, którzy mogą doznać obrażeń w wyniku nagłego przyśpieszenia lub z powodu wgniecenia konstrukcji pojazdu do wewnątrz. W zderzeniu bocznym może dojść do powstania obrażeń czterech obszarów ciała. Zgniecenie ściany klatki piersiowej do środka może spowodować złamanie żeber, stłuczenia płuc, urazy kompresyjne narządów znajdujących się w klatce piersiowej poniżej przepony. Obojczyk może zostać poddany ściskaniu i ulec złamaniu w wyniku sił oddziałujących na bark. Wgniecenie konstrukcji w głąb pojazdu może spowodować ucisk, a w konsekwencji pęknięcie miednicy oraz wypchnięcie głowy kości udowej z panewki. W przypadku urazów miednicy poważnym problemem są urazy wtórne spowodowane przez odłamy kostne, które mogą prowadzić do uszkodzenia pęcherza moczowego, cewki czy jajowodów. Uszkodzenie narządów naczyń krwionośnych przebiegających przez miednicę może być przyczyną znacznego krwawienia, a w konsekwencji wstrząsu hipowolemicznego. W opublikowanych badaniach wskazano, że około 34-38,5% pacjentów hospitalizowanych z powodu złamań miednicy wymagało transfuzji koncentratu krwinek czerwonych (6, 7).

Pasażerowie znajdujący się po stronie kierowcy są narażeni na ryzyko doznania urazu śledziony, natomiast pasażerowie siedzący po stronie pasażera są narażeni na powstanie obrażeń wątroby. Analogicznie, podobne urazy mogą powstać u tej samej osoby w wyniku uderzenia w elementy skrzyni biegów. Kolejnym obszarem narażonym na obrażenia w wyniku zderzenia bocznego jest odcinek szyjny kręgosłupa. Tułów przemieszczając się w bok, przestaje tworzyć jedną linię z głową. Ruch głowy w stosunku do szyi obejmuje zgięcie głowy na bok oraz rotację, co może spowodować zdeformowanie kręgów, a także przemieszczenie powierzchni stawowych i zwichnięcie kręgów. Jednocześnie może dojść do uderzenia głowy w ramę drzwi, co spowoduje dodatkowe obrażenia (3, 4).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.