Zaburzenia rytmu serca u dzieci – tachyarytmie – postępowanie ratownicze
Częstoskurcz nadkomorowy
W przypadku rozpoznania u dziecka częstoskurczu nadkomorowego należy określić jego stan jako stabilny/wydolny lub niestabilny. Jeżeli dziecko jest przytomne i nie ma objawów niewydolności krążenia, można zastosować manewry stymulujące nerw błędny. Ich celem jest zwolnienie poprzez stymulację przywspółczulną przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. U dzieci starszych, które współpracują, możemy wykonać dwa manewry:
- Próba Valsalvy: prosimy dziecko, żeby wydmuchało przez cienką końcówkę tłok strzykawki.
- Masaż zatoki tętnicy szyjnej: obracamy głowę dziecka w stronę przeciwną do zatoki, którą chcemy masować. Osłuchujemy zatokę i sprawdzamy, czy nie ma patologicznych szmerów. Następnie uciskamy miejsce, w którym czujemy tętno, i trzymamy około 5 sekund. Powtarzamy manewr 2-3 razy. Jeśli jest nieskuteczny, powtarzamy go po drugiej stronie. Nigdy nie uciskamy obu zatok jednocześnie!
U małych dzieci, które nie są w stanie z nami współpracować, stymulację możemy osiągnąć, przykładając na twarz worek z lodem (np. mrożonka warzywna). Zabieg powinien trwać stosunkowo krótko, maksymalnie 15-20 sekund, tak aby nie doszło [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!