Zagrażający przełom nadnerczowy u pacjenta po przezklinowej resekcji z powodu makrogruczolaka przysadki bez włączonej substytucji hormonalnej - Strona 3 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Zagrażający przełom nadnerczowy u pacjenta po przezklinowej resekcji z powodu makrogruczolaka przysadki bez włączonej substytucji hormonalnej

Przyjęcie do Oddziału Ratunkowego

W chwili przyjęcia do Oddziału Ratunkowego chory był osłabiony, w stanie ogólnym średniociężkim, z możliwym do nawiązania kontaktem słowno-logicznym, spowolniały psychoruchowo. Z odchyleń w badaniu przedmiotowym obserwowano:

  • bladość powłok skórnych,
  • hipotonię – ciśnienie tętnicze wynosiło 86/68 mmHg,
  • tachykardię – akcja serca była niemiarowa, około 140/min,
  • gorączkę – zmierzona temperatura wynosiła 38,1°C, w fazie przedszpitalnej chory otrzymał od ZRM paracetamol oraz metamizol.

Osłuchowo nad polami płucnymi obecny był prawidłowy szmer pęcherzykowy, brzuch był miękki, niebolesny, bez objawów otrzewnowych.

W badaniu neurologicznym nie stwierdzono świeżych deficytów. W EKG obecne było migotanie przedsionków z akcją komór około 150/min, bez ewidentnych cech świeżego niedokrwienia mięśnia sercowego. Pobrano krew i mocz do badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych. Ze względu na wywiad w kierunku przebytego niedawno zabiegu neurochirurgicznego rozszerzono diagnostykę o tomografię komputerową głowy. W celu wykluczenia zapalenia płuc jako źródła infekcji zlecono RTG klatki piersiowej. W trakcie oczekiwania na wyniki badań dodatkowych monitorowano chorego w sali obserwacyjnej oddziału ratunkowego, zlecono bolus płynów.

Resekcja makrogruczolaka przysadki w przeszłości

Zapoznano się z dokumentacją elektroniczną pacjenta, z której uzyskano informację, że w badaniach wykonanych przed operacją resekcji makrogruczolaka przysadki obecne były wykładniki niedoczynności osi tyreo- i kortykotropowej. Po zabiegu wypisano chorego bez substytucji hormonalnej. W międzyczasie otrzymano wyniki badań dodatkowych, w których nie stwierdzono cech infekcji. Obraz radiologiczny płuc był prawidłowy, TK głowy również nie wykazało świeżych zmian w stosunku do poprzednich badań. W związku z tym, w świetle prezentowanych przez chorego objawów, wysunięto podejrzenie przełomu nadnerczowego w przebiegu wtórnej niewydolności nadnerczy. Podano pacjentowi dożylnie 100 mg hydrokortyzonu. Wysłano także do laboratorium skierowanie na oznaczenie panelu tyreo- i kortykotropowego. Po zastosowanym leczeniu uzyskano poprawę stanu chorego, wzrost ciśnienia tętniczego oraz przywrócenie rytmu zatokowego.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.