Zapalenie oskrzelików u dzieci – diagnostyka i leczenie - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zapalenie oskrzelików u dzieci – diagnostyka i leczenie

Diagnozę kliniczną w zapaleniu oskrzelików można postawić po dokładnym zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym pacjenta. Objawy kliniczne przedmiotowe i podmiotowe stanowią całokształt potrzebny do postawienia diagnozy. W celu potwierdzenia wstępnej diagnozy można wykonać testy pomocnicze laboratoryjne i obrazowanie. U pacjentów w wieku poniżej 2. roku życia zapalenie oskrzelików jest przyczyną ok. 300 000 wizyt rocznie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR), z czego aż 40% kończy się hospitalizacją (2).

Obecnie istnieje duże zróżnicowanie w leczeniu zapalenia oskrzelików w ramach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, co prowadzi do dużych różnic w praktyce. Zapalenie oskrzelików należy początkowo leczyć za pomocą leczenia wspomagającego. Leczenie to powinno obejmować odpowiednie nawodnienie, udrażnianie górnych dróg oddechowych z odsysaniem oraz monitorowanie pacjenta pod kątem objawów przedmiotowych i podmiotowych niewydolności oddechowej, która może wymagać zaawansowanych metod zabezpieczenia dróg oddechowych, takich jak intubacja dotchawicza i wentylacja mechaniczna (1).

Postępowanie z niewydolnością oddechową u dzieci w ambulansie

Ustalenie sposobu postępowania i rozpoczęcie leczenia pacjenta opiera się przede wszystkim na prawidłowo zebranym wywiadzie medycznym.

→  Ważny jest wiek pacjenta: czy mieści się w przedziale 0-24 miesięcy? W tym wieku rzadko przyczyną objawów jest astma, dlatego należy szukać innej przyczyny niewydolności oddechowej.

→  Następnie zapytaj członka rodziny, czy pacjent był wcześniej leczony z powodu chorób układu oddechowego.  Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, zapytaj się, jak pacjent był leczony (jakie leki były stosowane) oraz czy leki pomagały w przeszłości. Jeżeli leki nie pomagały, istnieje duże ryzyko, że i tym razem też nie pomogą.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.