Zatrucie alkoholem metylowym w perspektywie ratownika medycznego - ratownicy24.pl

Zatrucie alkoholem metylowym w perspektywie ratownika medycznego

zatrucie alkoholem metylowym
fot.: iStock

Rozpoznanie zatrucia metanolem w warunkach Zespołu Ratownictwa Medycznego jest trudne. Niespecyficzne objawy podmiotowe oraz przedmiotowe mogą wskazywać na wiele innych stanów nagłych, niespójne informacje uzyskane z wywiadu sprawiają, że w wielu przypadkach rozpoznanie spożycia toksycznej substancji staje się nieuchwytne. Powikłania w postaci zaburzeń widzenia, objawów neurologicznych oraz narastającej kwasicy metabolicznej są przyczyną wysokiej śmiertelności. W postępowaniu z pacjentem wykazującym zatrucie alkoholem metylowym istotne są rozpoznanie toksycznej substancji oraz szybki transportu do ośrodka specjalistycznego.

Słowa kluczowe: zatrucie alkoholem metylowym, alkohol, zatrucie, metanol, ratownik medyczny

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2010-2013 liczba osób zatrutych alkoholem metylowym wynosiła około 160 osób rocznie (1). Powołując się na raport Amerykańskiego Stowarzyszenia Ośrodków Ostrych Zatruć i Systemu Nadzoru Narażenia na Substancje Toksyczne (The American Association of Poison Control Center’s Toxic Exposure Surveillance System), w 2000 roku w USA odnotowano 2418 przypadków narażenia toksycznego na metanol, co stanowi około 1% wszystkich zatruć (3).

Zatrucie alkoholem metylowym jest najczęściej wynikiem przypadkowego spożycia, czasem wynika z próby zastąpie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.