Ostra niewydolność serca z wysokim ciśnieniem tętniczym, zastosowanie nitrogliceryny lub urapidylu – przegląd piśmiennictwa - ratownicy24.pl

Ostra niewydolność serca z wysokim ciśnieniem tętniczym, zastosowanie nitrogliceryny lub urapidylu – przegląd piśmiennictwa

niewydolnosć
fot. iStock

Ostra niewydolność serca to jeden z wielu stanów nagłych w chorobach układu sercowo-naczyniowego, który wymaga podjęcia pilnych interwencji terapeutycznych. Leczenie pacjentów z AHF jest uzależnione od przyczyny nagłej dekompensacji hemodynamicznej. Celem pracy jest przegląd aktualnie obowiązujących wytycznych kardiologicznych oraz doniesień naukowych na temat roli używania leków o działaniu naczyniorozszerzającym u pacjentów z AHF z jednoczesnym nadciśnieniem tętniczym.

Słowa kluczowe

nadciśnienie tętnicze, ostra niewydolność serca, obrzęk płuc, nitrogliceryna, urapidyl

O ostrej niewydolności serca z towarzyszącym wysokim ciśnieniem tętniczym (Acute Heart Failure – AHF) mówimy, gdy dojdzie do nagłego pojawienia się objawów niewydolności serca lub zaostrzenia postaci przewlekłej niewydolności serca ze stanem naglącym w nadciśnieniu tętniczym. Uznaną oraz powszechnie stosowaną praktyką w AHF jest podawanie leków wazodylatacyjnych. Działanie w tym zakresie wykazują również nitrogliceryna oraz urapidyl (1, 2).

Obraz kliniczny pacjentów z AHF

Objawy ostrej niewydolności serca można podzielić na symptomy wywołane dysfunkcją prawej lub lewej komory serca.

Objawy niewydolności prawokomorowej:

  • poszerzenie żył s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.