Zatrucie tlenkiem węgla w praktyce ratownika medycznego
Tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, co utrudnia rozpoznanie zatrucia tym gazem. Niestety liczba wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego do narażenia na tlenek węgla z roku na rok wzrasta w okresie obniżenia temperatury zewnętrznej.
W praktyce klinicznej Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) mogą zetknąć się z ekspozycją na tlenek węgla (CO) podczas zatruć wynikających z niesprawnego działania lub nieumiejętnej obsługi urządzeń grzewczych, umyślnych zatruć w celach samobójczych czy podczas pożarów. Dlatego personel medyczny musi znać objawy zatrucia CO, jak i sytuacje wskazujące na potencjalną taką możliwość. Istotnym elementem bezpieczeństwa i potwierdzenia zatrucia jest posiadanie sprzętu wykrywczo-pomiarowego oraz umiejętne jego obsługiwanie i prowadzenie pomiarów. Tlenek węgla jest tematem, który każdego roku powraca w okresie jesienno-zimowym. Pomimo licznych przekazów medialnych dotyczących zagrożeń oraz przypadków zatrucia CO, liczba wyjazdów ZRM do narażenia na tlenek węgla z roku na rok wzrasta w okresie ochłodzenia temperatury zewnętrznej. Zatrucie CO zajmuje trzecie miejsce wśród zatruć ludzi zaraz po zatruciach lekami i etanolem, natomiast pierwsze miejsce pośród zatruć substancjami wnikającymi do organizmu drogą inhalacyjną.
Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym, pozbawionym smaku gazem. Jest palny i słabo rozpuszczalny w wodzie. Więcej danych fizykochemicznych zostało przedstawionych na ryc. 1.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”