Zawał ściany tylnej w praktyce ZRM - Strona 3 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zawał ściany tylnej w praktyce ZRM

Przy pomocy krzesełka kardiologicznego chorego przeniesiono do ambulansu. Założono drugie wkłucie obwodowe i podano kolejne 2 mg morfiny, uzyskując całkowite zniesienie dolegliwości bólowych. Chorego zamonitorowano, założono pulsoksymetr. Ze względu na bliską odległość do pracowni hemodynamicznej podjęto decyzję o transporcie ambulansem. W ponownym badaniu z uwagi na utrzymującą się hipertensję 160/95 mmHg podano 25 mg captoprilu p.o. W trakcie transportu uzyskano poprawę samopoczucia oraz utrzymano brak dolegliwości stenokardialnych. W 80. minucie zdarzenia pacjenta przekazano w stanie stabilnym do pracowni hemodynamicznej.

Podsumowanie

Choroba niedokrwienna serca jest główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Najczęstszym powikłaniem choroby jest zawał mięśnia sercowego, przy czym w przeważającej części przypadków występuje on z uniesieniem odcinka ST, określanym jako STEMI. W przypadku zawału mięśnia sercowego obejmującego tylną ścianę serca, główną zmianą w EKG jest obniżenie odcinka ST > 0,5 mm w odprowadzeniach V1-V3. W celu wykrycia uniesienia odcinka ST należy wykonać zapis z odprowadzeń dodatkowych V7-V9, rejestrujących obszar tylnej ściany serca. Kryterium diagnostycznym jest uniesienie odcinka ST (≥ 0,5 mm) w odprowadzeniach V7-V9 (≥ 1 mm u mężczyzn <40. roku życia). Powinno się wówczas wdrożyć leczenie takie jak w przypadku zawału mięśnia sercowego STEMI. Postępowaniem z wyboru w opiece przedszpitalnej jest teletransmisja do pracowni hemodynamiki, zakwalifikowanie pacjenta do pierwotnej angioplastyki wieńcowej i przetransportowanie w czasie nie dłuższym niż 120 minut (preferowane 90 minut). Farmakoterapia obejmuje leczenie przeciwbólowe – opiody, przeciwpłytkowe – kwas acetylosalicylowy 300 mg (tylko wtedy, gdy pacjent nie przyjmował wcześniej ASA), klopidogrel 300-600 mg lub tikagrelol 180 mg, w zależności od decyzji dyżurnego hemodynamisty. Tlenoterapia wskazana jedynie w przypadku saturacji < 90%, a w przypadku niepokoju lub trudności w oddychaniu z tym związanych zaleca się podaż leku uspokajającego, np. benzodiazepin.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.