Zmiany w doskonaleniu zawodowym ratowników?
Polskie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych wystąpiło do Ministra Zdrowia o zmiany w zasadach doskonalenia zawodowego. Powodem jest pandemia koronawirusa.
Ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa uniemożliwiają ratownikom realizację obowiązku doskonalenia zawodowego. W związku z tym prezes stowarzyszenia zwrócił się o wprowadzenie karencji w obowiązku wynikającym z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych (Dz. U. 2019 poz. 2464).
Zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, każdy ratownik ma obowiązek aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności. Może to zrobić m.in. poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach, czy kursach. Okres rozliczeniowy, w którym ratownik medyczny musi zrealizować wymienione w przepisach kursy i samokształcenie wynosi pięć lat.
Doskonalenie zawodowe dwa lata dłużej
Ogłoszenie w Polsce stanu epidemicznego wywołało wiele zmian. W tym w pracy ratowników medycznych. Dlatego towarzystwo zawnioskowało o wydłużenie okresu rozliczeniowego o dwa lata. Decyzję swoją tłumaczy bezpieczeństwem zdrowotnym ratowników. Do tego dochodzi brak możliwości złożenia wniosku do właściwego wojewody o wydanie decyzji o wydłużeniu okresu rozliczeniowego o czas, w którym medycy nie wykonywali zawodu. Mowa m.in. o zdrowotnych zdarzeniach losowych, urlopach macierzyńskich i wychowawczych lub udziale w misjach.
Źródło: www.ratmed.org